Letadlo, jaké svět ještě neviděl. Takovou zbraň nemá ani Amerika

Přestože letadla 5. generace zatím postavilo jen několik zemí, práce na jejich nástupcích již probíhají. Američané investují do programu NGAD, ale Čína se také netají svými ambicemi v této oblasti, jak píše server Technology.

Americký pohled na tuto otázku vychází z pozorování způsobu, jakým Číňané přejímají a kopírují další letecké technologie. Patří sem řešení používaná v letadlech 4. generace, jako je Su-27, i generace 4+, kterou představuje ruský letoun Su-35.

Od Rusů Číňané převzali mimo jiné řešení v oblasti vektorování tahu (pohyblivé trysky motorů zvyšují manévrovatelnost letounu), výzbroje nebo radioelektronického boje.

Číňané kopírují Rusy

Tato řešení mají být základem pro práci na čínských projektech, jako jsou nelicencované kopie ruských letounů (J-11, J-15 nebo J-16) nebo čínský letoun 5. generace J-20, který se v současné době vyrábí.

Jak uvádí Maciej Szopa z Defence24 ve své rozsáhlé analýze, jedná se v současnosti o jediný – kromě amerických letounů – sériově vyráběný letoun této generace na světě.

Čínský NGAD

Zároveň je třeba poznamenat, že nejnovější čínský stroj je z hlediska některých vlastností stále horší než americký letoun F-22 Raptor, jehož konstrukce je stará 30 let.

Americká technická převaha se zdá být stále neohrožena, vzhledem k tomu, že se očekává, že letoun vyvíjený v rámci programu NGAD bude spolu s celým souvisejícím systémem zbraní a bezpilotních letounů zařazen do služby před rokem 2030. Výstavba vlastního čínského stroje 6. generace je do té doby nepravděpodobná.

Číňané kopírují i Brity

Rozvoj čínského letectví se netýká pouze technických otázek. V říjnu 2022 zveřejnilo britské ministerstvo obrany zprávu o probíhajícím náboru v Číně. Číňané zaměstnávají vysloužilé britské piloty, aby získali znalosti o západním taktickém využití letectva, jak uvádí server Eurasian Times.

Stejně jako v mnoha jiných oblastech jim to má umožnit nejen poznat možného protivníka, ale také okopírovat hotová řešení. Ty by se mohly ukázat jako rozhodující v případě otevřeného konfliktu, například v bitvě o Tchaj-wan.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, technology.org