Leopard 2 je tank obávaný svým dělem a mohutným pancířem. Chce ho i česká armáda

Švýcarsko se jako neutrální země přímo nepodílí na vojenské pomoci Ukrajině. Přesto je o jeho arzenál, zejména o techniku, která se nepoužívá, ale je již léta zakonzervována ve skladech, v Evropě velký zájem. Česká republika se právě připojila k zemím, které oficiálně deklarují ochotu odkoupit švýcarské Leopardy 2. Přibližujeme vlastnosti tohoto tanku.

Leopard 2 je německý hlavní bojový tank průběžně vyvíjený od 70. let 20. století do současnosti německou společností Krauss-Maffei Wegmann. První verze tohoto tanku vstoupila do služby v roce 1979, v následujících letech postupně nahrazovaly starší typ Leopard 1.

Vývoj různých verzí tanku probíhal kontinuálně od roku 1979. Hlavní část dnes představují verze Leopard 2A4 s kolmo tvarovaným pancéřováním věže, verze 2A5 a verze 2A6. Poslední vyráběné verze (2A6, 2A7) mají šípovitě tvarovaný přídavný pancíř věže spolu s řadou dalších vylepšení. Všechny modely jsou vybaveny digitálním systémem řízení palby s laserovými dálkoměry, plně stabilizovanou hlavní zbraní a koaxiálním kulometem, a také pokročilým nočním viděním a pozorovacím zařízením. Tank má schopnost zasáhnout pohyblivé cíle při pohybu na nerovném terénu, jak píše server Military Today.

Například Švýcarsko připravilo pro své tanky velmi ambiciózní modernizační program. Plány zahrnovaly výměnu hlavní výzbroje za kanon ráže 140 mm, dále zesílení pancíře, změnu systému řízení palby a modernizaci pohonu věže, ale tento plán nebyl realizován.

103 švýcarských tanků Leopard 2, nesoucích místní název Panzer 87, bylo později odprodáno do Indonésie (po předchozí modernizaci v Německu). Výsledkem je, že Švýcarsko má nyní přibližně 260 tanků Panzer 87, z nichž 134 zůstává v aktivní službě.

Ve skladech je zakonzervováno nejméně 96 strojů a právě tyto tanky se staly předmětem zájmu několika zemí i vnitrošvýcarské politické debaty. V současné době se na Švýcarsko s podobnou žádostí obrátila Česká republika a švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová uvedla, že pokud bude parlament souhlasit, vláda zváží možnost prodeje techniky, uvádí Militarnyj.

Stojí za zmínku, že otázka prodeje švýcarských Leopardů 2 není problematická jen kvůli neutrálnímu statusu země. Ještě před válkou na Ukrajině Švýcaři odhadovali, že jejich ozbrojené síly používají příliš málo tanků – nedostatek byl odhadován na 34 kusů.

Zdroj: redakce; Militarnyj; military-today.com