Legendární americké bombardéry B-52 se vrací do Evropy. Mají odradit Rusko od anexe Ukrajiny?

Rozmístění amerických ozbrojených sil v Evropě je přímým krokem na stoupající napětí před možnou ruskou invazí na Ukrajinu, napsal web The Drive.

Americké strategické bombardéry B-52H Air Force jsou zpět v Evropě. Letouny, o kterých TechSvet už před časem zde informoval, dostaly azyl na vojenských základnách ve Fairfordu v jihozápadní Anglii. Jsou přímou reakcí jednotek NATO na stoupající napětím mezi Ruskem a Západem, kdy ruské ozbrojené síly pokračují v posilování svých vojenských kapacit kolem ukrajinských hranic.

Na základně britského královského letectva přistály bombardéry B-52 spolu s tankovacími letouny. Očekává se, že zůstanou ve Spojeném království minimálně tři týdny v závislosti na vývoji situace na Ukrajině. Mezitím se bombardéry zúčastní společných cvičení se spojenci z NATO a partnerskými státy.

Ve stejný den, kdy B-52 přistály v Anglii, vydal americký prezident Joe Biden své dosud možná nejdůrazněji formulované varování před hrozbou potenciální nové ruské invaze na Ukrajinu. „Věci se mohou rychle zbláznit,“ řekl Biden a varoval americké občany, aby urychleně opustili Ukrajinu.

Mezitím Rusko rozmístilo své stíhače MiG-31 Foxhound vyzbrojené hypersonickými střelami Kinzhal. Zdá se, že toto rozmístění bylo šité na míru jako reakce na přesuny jednotek NATO, které posilují své východní hranice s Ruskem. Mezi tyto přesuny patří vyslání přibližně 2 000 vojáků ze Spojených států do Polska a Německa i přesun dalších 1 000 vojáků do Rumunska.

Velitel vzdušných sil Spojených států v Evropě Generál Jeffrey L. Harrigian, vysvětlil, že přítomnost bombardérů je nutná vzhledem k neustále se měnící globální hrozbě. „Trénujeme společně z našimi partnery z NATO. Cvičíme blízkou leteckou podporu pozemních sil,“ řekl.

Po vstupu do britského vzdušného prostoru byly B-52 doprovázené stíhačkami RAF Typhoon FGR4. Vicemaršál britského královského letectva Phil Robinson řekl, že společná mise demonstruje sílu a schopnost včasné a koordinované reakce na obranu euroatlantického prostoru. Oficiálně se přítomnost bombardérů zaměřuje na „zlepšení komunikace mezi vojenskými partnery a prohlubování cenných tréninkových zkušeností“. Rusko mezitím kromě dalšího hromadění armády kolem ukrajinských hranic zahájilo rozsáhlé manévry ve spřáteleném Bělorusku.

Stále proto přetrvávají oprávněné obavy, že se ruská přítomnost na hranicích s Ukrajinou může rozšířit do regionálního požáru. Tiskový tajemník Pentagonu John F. Kirby řekl, že ačkoliv nelze předvídat, jak to dopadne, NATO musí být připraveno.

Zdroj: The Drive