Laserový kolos Studené války. To byla sovětská superzbraň 1K17 Szhatie. Uměle vyrobené rubíny byly součástí zaměřovacího mechanismu

V pozdních 70. a 80. letech 20. století se Sovětský svaz pustil do ambiciózního projektu, jehož cílem bylo vyvinout vozidlo schopné neutralizovat opticko-elektronické systémy nepřátelské techniky. Tento projekt, známý jako 1K17 Szhatie, byl zahalen rouškou tajemství, dokud Pentagon nezískal plány od dezertérů​​.

Hlavním rysem Szhatie bylo jeho solid-state (pevnolátkové) laserové zařízení, které používalo uměle vyrobené rubíny jako součást svého zaměřovacího mechanismu. Tyto rubíny, každý o hmotnosti 30 kg, byly tvarovány do válců a leštěny na koncích se stříbrem, které sloužilo jako zaměřovací zrcadla. V provozu byl rubín obklopen xenonovým plynem, který byl zapálen lampami v krystalovém pouzdře, čímž došlo k aktivaci laserového paprsku​​, píše portál Tanks Encyclopedia.

Ačkoliv byly testy Szhatie úspěšné, s rozpadem Sovětského svazu a s nárůstem nákladů na vývoj a výrobu byl projekt nakonec zrušen. Vznikl pouze jeden prototyp, který byl vystaven v Armádním technologickém muzeu poblíž Moskvy. Tento krok ukončil jednu z nejzajímavějších kapitol studenoválečné vojenské technologie​​​​.

1K17 Szhatie představuje pozoruhodný příklad studenoválečné vojenské technologie a snahy Sovětského svazu o vývoj pokročilých zbraňových systémů. Jeho existence odráží kombinaci inovačního ducha a technologického úsilí té doby. Ačkoliv projekt nikdy nevstoupil do plného provozu, jeho odkaz zůstává jako připomínka možností, které mohly ovlivnit moderní vojenské technologie.

Zdroj: Wikipedia; Tanks Encyclopedia