Kovové kusy, které spadly na indickou vesnici, pocházejí asi z čínské rakety. Vesničané byli zděšeni

Vyšetřovatelé Indické vesmírné agentury (ISRO) tvrdí, že téměř tři metry široký kovový prstenec, velký válcovitý předmět a další kusy, které spadly začátkem dubna 2022 na západoindickou vesnici, pochází z čínské rakety Dlouhý pochod (Čchang-čeng), která se při návratu do atmosféry rozpadla, píše se na webu Gizmodo.

Z oblohy nad indickými státy Maháráštra a Madhjapradéš se zřítilo 2. dubna ve večerních hodinách na zem několik rozměrných kovových předmětů. Největší z nich byl kovový prstenec o průměru téměř tři metry. Obyvatelé byli šokováni.

„Připravovali jsme společnou hostinu, když se na obloze rozzářil červený disk, který s rachotem dopadl na otevřený pozemek ve vesnici,“ uvedla nejmenovaná obyvatelka vesnice Pawanpur. Podle jejího vyjádření se lidé, v obavách z výbuchu, rozběhli do svých domovů a zůstali uvnitř téměř půl hodiny.

Odborník na vesmírné lety Jonathan McDowell z amerického Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics ve svém tweetu z 3. dubna uvedl, že prstenec „odpovídá tomu, že je součástí nádrže třetího stupně CZ-3B“ patřící čínské raketě Long March 3B. Třetí stupeň rakety, která odstartovala 4. února 2021, měl znovu vstoupit do zemské atmosféry začátkem dubna, uvedl McDowell 2. dubna na Twitteru.

Na žádost místních představitelů navštívili 15. dubna státní vyšetřovatelé místní policejní stanici v Sindewahi, kde jsou předměty uchovávány. Dva vědci z ISRO strávili v Sindewahi s objekty nalezenými na různých místech v okrese Chandrapur celý den. Pořídili fotografie a videozáznamy objektů a komunikovali o nich s obyvateli vesnice Ladbori. Od místních lidí shromáždili co nejvíce informací. Podle všeho se předpokládá, že tyto objekty jsou skutečně vesmírnými troskami z čínské rakety Dlouhý pochod (Čchang-čeng) vypuštěné v loňském roce.

Vědci uvedli, že úplnou zprávu teprve předloží, ale jejich předběžné šetření potvrzuje již zmíněný čínský původ. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že se stupeň čínské rakety již podruhé během jednoho roku vrátil na Zemi ne zrovna vhodným způsobem.

V dubnu 2021 se 23tunový základní stupeň čínské rakety Dlouhý pochod 5B během startu neúmyslně dostal na nízkou oběžnou dráhu Země, což vedlo 9. května k nekontrolovanému návratu do atmosféry a dopadu do Indického oceánu. Podobná věc se stala v roce 2020, kdy jiná čínská raketa vyprodukovala trosky, které poškodily budovy na Pobřeží slonoviny, naštěstí bez hlášených zranění.

Zdá se, že Čína přistupuje k vypouštění raket docela lehkomyslně. Je štěstí, že zatím nebyl nikdo zraněn ani zabit. Loupežníci v populární ruské pohádce Mrazík měli větší smůlu. Kyje, které hlavní hrdina Ivánek vyhodil do nebe, jim po nějaké době spadly přímo na hlavy.

Zdroj: gizmodo.com