Kostky Lego z PET lahví nejsou vůbec ekologické, Dánové od nápadu upustili. Použití této suroviny vůbec nesnižuje emise CO2

Společnost Lego testovala různé materiály založené na surovinách získaných ze zpracování oblíbených plastových PET lahví. Po dvou letech však dospěla k závěru, že použití této suroviny vůbec nesnižuje emise CO2, a od nápadu na „zelené“ kostky upustilo, píše portál CBS.

Lego nechce přetvářku
Jak všichni milovníci oblíbených kostek Lego vědí, jsou vyrobeny z plastu. Nejedná se však o prvotřídní plast, ale o materiál na bázi ropy, který umožňuje vytvářet fantaskní tvary s hladkými stěnami a dokonalým lícováním. Bohužel výroba tohoto materiálu vyžaduje zpracování ropy, což má za následek emise CO2. Evropské společnosti se však v posledních letech snaží snižovat svůj dopad na životní prostředí a dánský výrobce hraček není jiný. Společnost Lego již investovala v přepočtu více než 20 miliard dolar korun do udržitelných podnikatelských iniciativ a do roku 2032 chce snížit své emise CO2 o 37 %.

Jedním z nápadů bylo využití plastu z oblíbených plastových PET lahví. Inženýři společnosti Lego testovali více než 250 různých materiálů na bázi této suroviny a stovky dalších plastů vhodných pro stavební kostky. Vybrali jeden nejslibnější, jehož dodavatelem byla americká společnost, která splňovala náročné požadavky Dánů. Z litrové láhve bylo údajně možné vyrobit až 10 oblíbených bloků 2×4. Testy dopadly dobře, hračky měly správnou kvalitu a pevnost a slibně se vyvíjely. Po dvou letech testování však společnost od nápadu upouští s odůvodněním, že ve skutečnosti nepřináší žádné ekologické výhody. Společnost Lego se nezabývá podrobnou analýzou, proč tomu tak je, ale lze usuzovat, že zde není bez vlivu přeprava vhodného plastu z USA do Dánska.

Místo toho Lego hledá jiné materiály, včetně „zeleného“ metanolu, jiných typů recyklovaného plastu nebo biopolypropylenu, plastu na biologické bázi, který se v současnosti používá k výrobě kostek s vyobrazením listů nebo stromů a dalších doplňků. Prozatím je však většina cihel vyrobena ze známého materiálu, který je tak tvrdý pro naše bosé nohy.

Zdroj: CBS