Kosmické mise mohou už brzy skončit. Vědci tvrdí, že lidi na Zemi „uvězní“ vesmírný odpad

Vesmírný odpad by mohl být tím pravým důvodem, proč lidé nebudou moci osidlovat žádné planety, uvedl web Tech Times

Vědci varují, že množství vesmírného smetí na oběžné dráze stále roste a vzhledem k současným kosmickým závodům nelze očekávat, že by se růst zpomalil. Vzniká tak velký problém pro kosmické lodě vypouštěné na oběžnou dráhu.

Podle Lisy Ruth Randové, která pracuje jako historička v Kalifornském technologickém institutu, by pouhá přítomnost tisíců tun vesmírného smetí v podstatě mohla znamenat, že se „zcela uzavřeme před zbytkem kosmu“. 

To naznačilo několik incidentů v posledních letech. Většinou se týkaly Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kdy astronauty například ohrozily trosky po ruském satelitu, který se rozhodla Moskva při testu zbraní ve vesmíru „odstřelit“.V důsledku toho se muselo několik členů posádky vesmírné stanice uchýlit do úkrytu v kosmických lodích Dragon a Sojuz.

Dnes může být jakákoliv kosmická loď zasažená plovoucím vesmírným smetím. Hrozí tak nebezpečí i pro vesmírné mise naplánované na tento rok. Vesmírný odpad může ohrozit jak zařízení, tak lidské posádky vypouštěné na oběžnou dráhu. 

Podle NASA dnes obíhá kolem Země více než 27 000 kusů odpadu. Velikost se pohybuje od miniaturních kousků až po obrovské kusy vyřazených kosmických lodí, většinou satelitů. Nebezpečí ve vesmíru přitom představují i drobné úlomky, které mohou být pro vesmírné lodě fatální

Ve vesmíru neexistuje absolutně žádné tření, doslova tam není nic, co by cokoli zpomalilo. Něco tak malého jako kamínek se tak může stát smrtící, protože letí až 15krát rychleji než projektil vystřelený z pušky. Snadno prorazí stěnu kosmické lodi, což může skončit pro lidskou posádku tragicky. Několik společností proto začíná vyvíjet různé technologie na úklid vesmírného odpadu. Svoji roli ale hraje čas a dostatek finančních prostředků.

Zdroj: Tech Times, NASA