Kompozity podobné kostem lze vyrobit při 3D tisku pomocí inkoustu s bakteriemi, nazývaného BactoInk
Vědcům z laboratoře měkkých materiálů EPFL se podařilo vyrobit kompozity podobné kostem pomocí inkoustu s bakteriemi, jak uvádí server ScienceDaily.
Konkrétně se jedná o 3D tiskový inkoust obsahující Sporosarcina pasteurii, což je bakterie, která po vystavení roztoku obsahujícímu močovinu spouští proces mineralizace, jehož výsledkem je uhličitan vápenatý (CaCO3). Tento inkoust, nazývaný BactoInk, lze vytisknout do prakticky libovolného tvaru, který pak během několika dní postupně mineralizuje.
Vzhledem k tomu, že se BactoInk mineralizuje v samostatném kroku, může se výsledný produkt pochlubit více než 90% obsahem minerálů, což z něj činí pevný i odolný biokompozit, který lze vyrobit pomocí standardní 3D tiskárny z přírodních materiálů. Konečné výrobky již neobsahují živé bakterie, protože na konci procesu mineralizace je vše ponořeno do etanolu.
„3D tisk obecně nabývá na významu, ale počet materiálů, které lze tisknout 3D technologií, je omezen z jednoduchého důvodu, že inkousty musí splňovat určité podmínky toku. Například se v klidovém stavu musí chovat jako pevná látka, ale přitom musí být vytlačitelné tryskou 3D tisku – něco jako kečup,“ uvedla Esther Amstadová, vedoucí laboratoře EPFL pro měkké materiály.
Zdroj: sciencedaily.com, redakce