Kompaktní tepelné čerpadlo se vejde pod dřez. Ohřívá vodu, topí i chladí

Švédská společnost Qvantum vyvinula tepelné čerpadlo, které je dostatečně malé na to, aby se úspěšně vešlo do místa, kde Češi nejčastěji skladují odpadkový koš – pod kuchyňský dřez.

QG – tak zní nenápadný název inovativního tepelného čerpadla vyvinutého švédskou společností Qvantum. Jedná se o kompaktní spotřebič, který je vlastně integrovaným systémem nabízejícím hned tři různé funkce. Kromě celoroční dodávky teplé vody má na starosti vytápění v zimě a chlazení v létě, píše portál Electrek.

Kompaktní tepelné čerpadlo pro domácnost
Rozměry tepelného čerpadla QG jsou 230 x 430 x 410 milimetrů, hmotnost činí 30 kg. Díky modulární konstrukci by instalace i případný servis neměly být problémem. Součástí systému je také zásobník na vodu o rozměrech 500 x 500 x 1050 milimetrů a objemu 145 litrů, který však lze zavěsit na zeď v libovolné části bytu.

Malé rozměry s sebou samozřejmě nesou určitá omezení. V první řadě má švédské tepelné čerpadlo výkon 6 kW, což jej činí vhodným spíše pro byt nebo malý dům; pro budovu o rozloze 100 m2 se pravděpodobně ukáže jako nedostatečné. Kromě toho je maximální teplota vody pro ohřev 70 stupňů Celsia.

Kompaktní tepelné čerpadlo bylo vřele přijato médii i odborníky z oboru. V březnu 2023 mu byla ve Frankfurtu udělena cena ISH Design Plus Award, která jej ocenila jako výrobek orientovaný na budoucnost s vynikající udržitelností, estetikou a funkčností.

Vytápění páté generace
Zařízení je připojeno k místní nízkoteplotní síti dálkového vytápění. Energie ze sítě se využívá k vytápění a chlazení. Přebytečné teplo a chlad se shromažďuje podél okruhu a energie se vrací do sítě. Jedná se o tzv. dálkové vytápění páté generace, které může ušetřit až 80 % energie (při srovnání takového systému s tradičním plynovým vytápěním). Může být také klimaticky neutrální – pokud je systém založen na energii z obnovitelných zdrojů.

„Navrhujeme nahradit plynové sporáky nízkoteplotními sítěmi dálkového vytápění v kombinaci s kompaktními tepelnými čerpadly. Naše řešení umožňuje majitelům nových i starých budov v Evropě rychle přejít na vytápění nezávislé na fosilních palivech,“ vysvětluje Fredrik Rosenqvist, generální ředitel společnosti Qvantum.

Zdroj: Electrek