Kolik „žere“ stíhačka při rychlosti zvuku? Neuvěřitelná spotřeba

Kvalita stíhacího letounu, stejně jako každého jiného letounu, kloubí stovky kompromisů – náklady, užitečné zatížení, rychlost, velikost, hmotnost, manévrovatelnost. Seznam je dlouhý. Achillovou patou stíhaček však vždy byla spotřeba paliva, uvádí server Sandboxx.

Srdcem moderních stíhaček, jako je F-16 nebo F-35, je turboventilátorový motor s přídavným spalováním. Turboventilátorová část je podobná jako u dopravního letadla, ale přídavné spalování je speciální část namontovaná na zadním výfukovém potrubí, ktere vstřikuje palivo a zapaluje ho podobně jako plamenomet. Tím se prudce zvýší tah. Kompromisem však je, že spaluje palivo neuvěřitelnou rychlostí.

Pilot Hasard Lee uvádí, jak letěl v letounu F-16 s přídavným spalováním při nadzvukové rychlosti nad Žlutým mořem a při pohledu na budíky viděl průtok paliva přes 28 415 litrů za hodinu. Pro představu, je to podobné, jako když je plně otevřená požární hadice – a to je jen jeden motor. Dvoumotorové proudové letouny, jako je F-15 nebo F-22, mohou tuto hodnotu zdvojnásobit. Problém je v tom, že s plnou nádrží je možné nést pouze 3 978 litrů paliva, což stačí na nadzvukový let v délce deseti minut.

Doplňování paliva ve vzduchu

Důvod, proč jsou piloti a letouny schopni obětovat palivo za neuvěřitelnou rychlost a manévrovatelnost, je ten, že mohou tankovat ve vzduchu. Vývoj leteckého tankování byl jedním z největších skoků ve „nesmrtelnosti“ stíhaček. K tomu slouží tzv. palubní tankery, což jsou speciálně upravená osobní letadla, která se plní palivem. Páteř flotily tankerů amerického letectva je letoun KC-135 Stratotanker, vychází z Boeingu 707, který kupodivu létá na letecké tankování již od 50. let minulého století.

Pilot stíhačky se přiblíží pod tanker. Tanker vysune své rameno, což je 15 metrů dlouhá trubka s malými letovými řídicími plochami. Tankista, který sedí v zadní části letadla, pak pomocí těchto řídicích ploch „řídí“ tuto trubku do tankovací nádoby stíhačky.

Jakmile dojde ke kontaktu, utěsní se a palivo se začne přenášet rychlostí několika tisíc kilogramů za minutu. Tato přesná poloha se pak udržuje pomocí řídicích světel na spodní části cisterny, dokud se palivo nedoplní. Doba, kterou to trvá, závisí na množství převáděného paliva, ale obecně je to 5 až 10 minut.

Tankery umožňují létat neomezeně dlouho. I kdyby měl pilot nastavený výkon co nejefektivněji, vydržel by ve vzduchu jen asi dvě hodiny, což znamená bojový rádius jen několik set kilometrů. Nejdůležitějším přínosem doplňování paliva ve vzduchu je to, že umožňuje a udržovat vzdušnou sílu.

Zdroj: Sandboxx