KF51 Panther a KF41 Lynx. Tanky budoucnosti se budou možná vyrábět na Ukrajině
Ukrajinci jednají se společností Rheinmetall o pořízení tanků KF51 Panther a bojových vozidel pěchoty KF41 Lynx, kterých by se na místě mohlo vyrábět několik set ročně. Vysvětlujeme výkonnost obou systémů.
Probíhají rozhovory nejen o pořízení tanku KF51 Panther, který je zatím demonstrátorem technologie, ale dokonce i o umístění továrny koncernu na Ukrajině. Zde bude samozřejmě kromě finančních zdrojů nutný i souhlas německé vlády, jak píše server Defense Express.
Ukrajina potřebuje k vítězství nad Ruskem nejméně 800 tanků a i při teoretickém odzbrojení německé armády by Ukrajina získala pouze 300 moderních Leopardů 2. Umístění závodu schopného vyrábět 400 tanků ročně na Ukrajině je proto možností, která stojí za zvážení. Ten by samozřejmě musel být chráněn příslovečným deštníkem vrstvené protivzdušné a protiraketové obrany, ale byl by proveditelný.
Ředitel Rheinmetallu připustil, že požadovaná cena za takový komplex na Ukrajině se pohybuje kolem 200 milionů eur, v přepočtu cca 4,7 miliard Kč a jednání by měla být uzavřena během několika měsíců. Společně s tankem KF51 nabízí Rheinmetall bojové vozidlo pěchoty KF41 Lynx. Ten kromě funkce bojového vozidla pěchoty může sloužit i jako lehký tank, neboť jedna z variant počítá se začleněním věže s kanónem ráže 120 mm známým z tanku Leopard 2.
KF51 Panther – nejnovější tank na světě je nyní k dispozici
Tank KF-51 Panther je samostatným vývojem společnosti Rheinmetall, která se podílela na vývoji tanků Leopard 2, a je zřejmé, že se společnost snaží získat podíl na trhu dříve, než konkurenční KMW ve spolupráci s francouzskou společností Nexter vyvine evropský tank budoucnosti v rámci programu MGCS, jak píše server Military Today.
Výsledkem prací je 59tunový technologický demonstrátor vybavený výkonným 130mm kanónem Rh-130 ráže 51, který nabízí o 50 % vyšší kinetickou energii než současný Rh-120 L/55. Pancéřování má být zase silnější než u Leopardu 2 a novinka má mít z výroby namontovaný systém aktivní ochrany.
KF51 Panther má mít také automatického nabíječe a čtyřčlennou posádku, přičemž první nabíječ bude působit jako další pozorovatel a/nebo operátor bezpilotních letounů Hero-120. Ty kromě provádění průzkumu umožní také útoky na zjištěné cíle.
KF41 Lynx – levnější verze
Letoun KF41 Lynx byl představen v roce 2018 a zatím jej zakoupilo Maďarsko. Výrobce o Lynxu hovoří jako o ekonomičtější variantě, jejíž pořízení a používání je ekonomičtější, a že Lynx vychází z již osvědčených řešení. Rheinmetall, který je i spoluvýrobcem tanku Puma, z něj jednoduše převzal nejlepší řešení a upravil je ve své platformě, aniž by musel splňovat různé někdy těžko pochopitelné byrokratické směrnice, jak se píše na webu výrobce.
Jedná se o pásovou platformu o hmotnosti 35-50 tun v závislosti na použití s motorem o výkonu 1140 koní, která je schopna přepravit kromě tří členů posádky také osm vojáků. Výzbroj a pancéřování je modulární, ale v nejtěžší variantě jej zástupce společnosti Rheinmetall na MSPO pochválil jako jedno z nejlépe pancéřovaných bojových vozidel pěchoty na světě, čímž jej postavil na roveň CV90.
Zdroj: redakce, defence-ua.com,