Když žena řekne po sexu muži, že ho žere, narozdíl od pavouků to nemyslí doslova. Video ukazuje sebezáchovnou katapultáž samce

Samečci mnoha druhů pavouků riskují vše, aby se sblížili s partnerkami – dokonce i svůj život. Tito architekti hedvábných sítí jsou totiž účastníky sexuálního kanibalismu. Samice obvykle hodují na samcích nebo okusují jejich přívěsky během sexu nebo po něm, uvádí se na serveru Popsci.

Samci jednoho konkrétního druhu pavouků Philoponella prominens, jejichž název je možné preložit jako tající koule, si však vyvinuli katapultovací manévr, který je zachraňuje před tím, aby se stali postkoitální potravou. Pomocí svých nohou rychle vystřelují svá těla ze spárů hladových samic ihned po skončení páření. Tato katapultovací technika byla poprvé popsána ve studii, která byla zveřejněna před několika dny.

„Prováděním tohoto úkonu lze výrazně snížit riziko sexuálního kanibalismu,“ napsal Shichang Zhang, autor studie a arachnolog z univerzity Hubei v čínském Wuhanu. Ze 155 páření pozoroval Zhang a jeho tým 152 samců, kteří po prvním páření v experimentu provedli skok – všech 152 přežilo. Tři nešťastní samci, kteří se od partnerky nestačili katapultovat, zemřeli. Zhang a jeho kolegové zachytili katapultáž pomocí kamer s vysokým rozlišením, které odhalily unikátní způsob, jakým samci pavouků snovačů vysunují nohy.


Tento život zachraňující skok může dát malým samcům trochu šance v boji proti obvykle silnějším a větším samicím. Když se pavouci Philoponella prominens páří, samci a samice se do sebe zapletou v těsném objetí, přičemž břicha směřují k sobě. V rámci přípravy na rozpojení však samci ohnou jeden z kloubů, tibio-metatarsus, v prvním páru nohou tak, že se jeho konce stočí dovnitř k tělu samice.

„Zjistili jsme, že plocha kloubu tibia-metatarsus v prvním páru nohou je výrazně větší než plocha všech ostatních kloubů,“ řekl Zhang, což „se trochu liší od pohybu nohou u jiných pavouků, například skákavek.“

Rozdíl lze demonstrovat položením ruky na zeď – ruka působí jako konec pavoučí nohy a zeď jako tělo samice nebo jiný povrch, vysvětlil Zhang. Postavte se čelem ke zdi a přitiskněte k ní dlaň naplocho s prsty směřujícími vzhůru (jako byste zvedali ruku, abyste se podívali na nehty, nebo jako byste tlačili na otevření dveří). Toto umístění je uspořádání nohou u většiny ostatních pavouků. U Philoponella prominens byste však hřbet ruky přitiskli ke zdi a směřovali dolů (něco jako kdybyste chtěli, aby vám někdo políbil hřbet ruky).

„Samci se katapultují, aby se vyhnuli sexuálnímu kanibalismu samic s mimořádným kinetickým výkonem,“ řekl Zhang. Dodal, že akce byla tak rychlá, že běžné kamery nemohly zachytit detaily. S průměrnou délkou těla kolem tří milimetrů mohou samci dosáhnout počáteční rychlosti katapultáže 82 centimetrů za sekundu.

Jiné druhy pavouků si vyvinuly různé strategie přežití, aby se vyhnuly tomu, že je jejich partnerky sežerou. U několika druhů bylo pozorováno, že se plíží k samicím a páří se s nimi, když jsou rozptýleny lovem nebo krmením. Jiní pavouci předkládají samičkám během páření hedvábně zabalené snubní dary, které mohou sníst nebo se zaměřují na menší, nedospělé samičky, před kterými je snazší utéct či si po sexu hrají na mrtvé. Zhang a autoři studie však poznamenávají, že katapultovací manévr těchto pavoučích akrobatů nebyl u jiných druhů pavouků zaznamenán.

Samci s vynikajícími pružinovými schopnostmi a fyzickou kapacitou jsou schopni dosáhnout vícenásobného katapultování, což zvyšuje šance na opětovné páření s jinou partnerkou. Nový objev je jen dalším důkazem fantastických schopností živočichů, kteří s námi sdílí naši společnou planetu.

Zdroj: popsci.com