Kdy a kde přijde další zemětřesení? Vědci představili revoluční model předpovědi
Zemětřesení jsou náhlé a intenzivní otřesy půdy způsobené pohybem tektonických desek nebo sopečnou činností. Mohou se vyskytnout kdekoli na světě a mohou způsobit značné škody na budovách, infrastruktuře a ztráty na životech. Seismologové studují zemětřesení, aby porozuměli jejich příčinám a předpověděli budoucí události, ale předpovědět přesný čas a místo zemětřesení zůstává výzvou.
Seismologové se tradičně domnívali, že velká zemětřesení na zlomech mají pravidelný průběh. Země se tím však vždy neřídí, protože zemětřesení mohou někdy nastat dříve nebo později, než se očekávalo. Až dosud seismologové postrádali způsob, jak tuto nepředvídatelnost vysvětlit, jak uvádí web Northwestern.
Nyní už to umí. Výzkumný tým seismologů a statistiků ze Severozápadní univerzity vyvinul model pravděpodobnosti zemětřesení, který je komplexnější a realističtější než ten, který je v současnosti k dispozici. Namísto toho, aby k předpovědi příštího zemětřesení použili pouze průměrnou dobu mezi minulými zemětřeseními, bere nový model v úvahu konkrétní pořadí a načasování předchozích zemětřesení. Pomáhá vysvětlit záhadnou skutečnost, že zemětřesení někdy přicházejí ve shlucích – skupinách s relativně krátkou dobou mezi nimi, oddělených delší dobou bez zemětřesení.
„Zohlednění celé historie zemětřesení, nikoliv jen průměru v čase a doby od posledního zemětřesení, nám velmi pomůže při předpovídání, kdy dojde k budoucím zemětřesením,“ řekl Seth Stein, profesor věd o Zemi a planetách William Deering z Weinberg College of Arts and Sciences. „Když se snažíte zjistit, jakou má tým šanci vyhrát zápas, nechcete se dívat jen na poslední zápas a dlouhodobý průměr. Nápomocný může být i pohled zpět na další nedávné zápasy. Podobně nyní můžeme postupovat i v případě zemětřesení.“
Studie byla nedávno publikována v Bulletin of the Seismological Society of America. Autory studie jsou Seth Stein, Bruce D. Spencer a nedávní absolventi doktorského studia James S. Neely a Leah Salditchová. Stein je odborným pracovníkem Northwesternského institutu pro politický výzkum (IPR) a Spencer je odborným pracovníkem IPR.
„Zemětřesení se chovají jako nespolehlivý autobus,“ řekl Neely, který nyní působí na Chicagské univerzitě. „Autobus může přijet podle jízdního řádu každých 30 minut, ale někdy přijede velmi pozdě a jindy zase příliš brzy. Seismologové předpokládali, že i když se zemětřesení opozdí, není o nic pravděpodobnější, že příští zemětřesení dorazí dříve. V našem modelu naopak platí, že pokud se zemětřesení opozdí, je nyní pravděpodobnější, že přijde brzy. A čím později je, tím dříve po něm přijde další.“
Zdroj: redakce, news.weinberg.northwestern.edu, pubs.geoscienceworld.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]