Kdo chce vlastnit kousek Měsíce, má možnost: hvězdný prach jde do aukce
Soukromá aukční síň Bonhams (pobočka v New Yorku), bude dražit měsíční prach, který nasbíral Neil Armstrong během mise Apollo 11, již za 14 dní, tedy 13. dubna. V aukci se očekává silná konkurence, takže položka může být vydražena až za 1,2 milionu dolarů (v přepočtu 26 milionu korun). Společnost NASA s dražbou ale nesouhlasí.
V příspěvku na sociálních sítích společnost Bonhams vysvětluje, že tento vzorek měsíčního prachu je jediným příkladem ověřeného měsíčního prachu mise Apollo 11, který lze legálně prodávat.
I když se zdá, že při nadcházejícím prodeji je vše v pořádku, společnost Bonhams se nezmiňuje o pohnuté právní historii měsíčního prachu. V roce 2002 jej vlastnil spoluzakladatel vesmírného muzea v Kansasu Max Ary, který byl odsouzen za prodej kradených artefaktů. Sáček s měsíčním prachem byl v roce 2015 nabídnut k prodeji, kdy jej za pouhých 995 dolarů (22 tisíc korun) koupila jeho současná majitelka Nancy Lee Carlsonová.
Když Carlsonová později poslala sáček společnosti NASA k ověření, americká vesmírná agentura jí ho odmítla vrátit s tím, že patří „americkému lidu“ a měl by být vystaven ve veřejném muzeu. V roce 2016 Carlsonová zažalovala společnost NASA za neoprávněné zabavení majetku a svou soudní bitvu vyhrála. Soudce J. Thomas Marten rozhodl, že Carlsonová byla „dobrověrným kupcem,“ když si sáček s měsíčním prachem koupila v legální aukci.
Podle webu InterestingEngineering, měsíční prach byl odebrán jako mimořádný vzorek Neilem Armstrongem 20. července 1969, když se jako první člověk prošel po Měsíci. Aukční síň Bonhams také vysvětluje, že tato aukce vesmírné historie obsahuje kurátorský výběr nejvýznamnějších událostí z vesmírných misí, od startu Sputniku-1 až po „generální zkoušku mise na Měsíc“ Apollo 10 a samozřejmě Apollo 11.
Většina vzorků měsíčního prachu je uchovávána v ústředí společnosti NASA a některé z nich zůstávají i v zapečetěných vakuových kontejnerech desítky let, než jsou otevřeny. Začátkem tohoto měsíce byl například otevřen 50 let starý měsíční vzorek, který v roce 1972 odebral astronaut Apolla 17 Gene Cernan. Vzorek byl prozkoumán v rámci příprav na nadcházející misi Artemis, další přistání na Měsíci.
Přibližně v době, kdy byl tento vzorek z Apolla 17 odebrán, navrhli vědci zařízení, které umožňuje uchovávat měsíční vzorky vakuově uzavřené po celá desetiletí, aby budoucí generace vědců mohly použít jejich technologii a získat nové poznatky o měsíční půdě.
Ačkoli o vzorky měsíčního prachu, které mohou vědci analyzovat, rozhodně není nouze, společnost NASA nyní zkoumá, jak se vlastně podařilo ztratit stopu tak ikonického artefaktu, jako je měsíční prach z mise Apollo 11. Carlsonová se možná k Armstrongovu pouzdru s měsíčním prachem dostala legální cestou, ale přesto, podle názoru společnosti NASA, by měl být tak cenný kus vesmírné historie vystaven veřejnosti.
Zdroj: instagram.com, interestingengineering.com