Každý výstřel je přesný. PGK mění obyčejnou 155mm střelu v přesnou munici

Válka na Ukrajině názorně ukazuje význam přesné munice, která dokáže jedinou střelou dosáhnout toho, co dříve vyžadovalo intenzivní střelbu z více hlavní. Američané našli způsob, jak levně masově vyrábět složitou a drahou přesnou munici. Pomáhá jim v tom systém nazvaný M1156 PGK, jak píše server Defence24.

M1156 PGK (Precision Guidance Kit) je souprava dílů, která mění běžné dělostřelecké granáty na přesné zbraně. V principu se podobá soupravě JDAM, která mění obyčejné volně padající bomby na naváděné bomby.

Sada PGK je umístěna na přední straně střely. Součástí soupravy je modul GPS a také malé aerodynamické plochy pro ovládání střely za letu (ty jsou umístěny v pouzdře, které se před odpálením vyjme). Další zdroj energie není potřeba, protože k provozu stačí energie generovaná generátorem za letu střely.

Takto upravená střela poskytuje obrovský skok v dělostřelecké přesnosti. Cena systému a střely se pohybuje kolem 11 000 dolarů (v přepočtu cca 240 tisíc Kč), zatímco například střela M982 Excalibur stojí více než 100 000 dolarů (v přepočtu cca 2,2 milionů Kč). První PGK sady vstoupily do služby v roce 2015.

Běžná střela jako přesná zbraň

Testy se sadou PGK ukázaly, že upravené střely vykazují vynikající přesnost. Při střelbě vedené z německé kanónové houfnice PzH 2000 na vzdálenost 27 km dopadlo 90 % projektilů maximálně 5 m od určeného cíle.

Tento výsledek lze považovat za senzační, pokud jej porovnáme s běžnými střelami, jako je M549, u nichž při maximálním dostřelu činí CEP (kruhová chyba zásahu) více než 260 metrů. Převedeme-li vojenské normy do srozumitelnějších příkladů, znamená to, že polovina projektilů dopadá do vzdálenosti 260 m od cíle a polovina ještě dále.

PGK tento problém kompenzuje a zároveň umožňuje bojujícím jednotkám předejít riziku zásahu vlastní dělostřeleckou palbou. Tomu napomáhá mechanismus, který vyhodnocuje, zda střela nedopadne dále než 150 metrů od určeného cíle. Pokud vyhodnocení ukáže, že vzdálenost bude větší a nelze to korigovat, střela nevybuchne, jak uvádí server Global Security.

Zdroj: redakce, defence24.pl, globalsecurity.org