Katastrofální ztráta: Obrovským koloniím tučňáků císařských loni nepřežila žádná mláďata, protože zmizel mořský led

Rychle se zvyšující globální teploty přispívají k tomu, že mořský led v Antarktidě klesá na nebývale nízkou úroveň, což ohrožuje samotnou existenci jednoho z nejznámějších druhů tohoto kontinentu: tučňáků císařských.

Podle studie zveřejněné v časopise Nature Communications Earth & Environment nepřežila v loňském roce v Bellingshausenově moři západně od Antarktického poloostrova žádná mláďata z pěti analyzovaných kolonií tučňáků císařských, protože v této oblasti došlo k obrovskému úbytku mořského ledu. Tento rozsáhlý katastrofální neúspěch v rozmnožování je podle zprávy prvním takovým zaznamenaným případem a podporuje chmurné předpovědi, že více než 90 % kolonií tučňáků císařských bude do roku 2100 téměř vyhynulých v důsledku oteplování světa, jak píše web CNN.

Výzkumníci sledovali pět kolonií tučňáků císařských v Bellinghausenově moři, jejichž velikost se pohybovala od zhruba 630 párů do 3 500 párů. Pomocí satelitních snímků z let 2018 až 2022 spočítali, kolik tučňáků bylo v těchto koloniích přítomno v období rozmnožování. Zjistili, že v roce 2022 došlo ve čtyřech koloniích k “totálnímu reprodukčnímu selhání”, což znamená, že s velkou pravděpodobností nepřežilo žádné mládě.

Tučňáci císařští jsou při hnízdění a výchově mláďat závislí na stabilním mořském ledu přimknutém k pevnině. Vejce snášejí od května do června a po vylíhnutí se mláďatům vyvíjí voděodolné peří a kolem prosince a ledna se osamostatňují.

Zdroj: CNN, redakce, science