Jsme o krok blíže ke čtení myšlenek? Vědci zjistili, jak sledovat mozkovou aktivitu medúz

Vědci z Kalifornského technologického institutu geneticky upravili medúzu, aby mohli sledovat její nervovou aktivitu a pochopit tak, jak funguje její mozek, uvádí se v recenzovaném článku, který byl ve středu zveřejněn v časopise Cell, uvádí na webu scitechdaily.com.

Výzkum byl proveden na medúze Clytia hemisphaerica, která má v dospělosti průměr jen asi jeden centimetr. Vědci medúzu geneticky upravili tak, aby její neurony při aktivaci jednotlivě svítily. Poté mohli sledovat nervovou aktivitu průhledného tvora, jak se chová přirozeně. Medůzy v laboratořích představují extrémní výjimku, proto je výzkum tak zajímavý. Častěji se používají červi, mouchy, ryby a myši, protože jsou si geneticky nejblíže příbuzní. „Studium medůz nám umožňuj klást si otázky typu: Existují principy neurovědy společné pro všechny nervové systémy? Nebo jak mohly vypadat první nervové systémy?“ Weissbourd zdůraznil, že široké studium přírody by mohlo pomoci objevit užitečné biologické inovace.

Mozek medúz je na rozdíl od lidského mozku rozmístěn po celém těle a každá jeho část se zdá být autonomní. Chirurgicky odstraněná ústa medúzy mohou pokračovat v „jídle“ i bez zbytku těla živočicha. Vědce zajímalo, jak tento decentralizovaný nervový systém dokáže koordinovat a organizovat chování. Začali pozorováním nervového chování, když medúza žere. Když medúza chytí solanku, ohne tělo, aby přiblížila chapadlo k ústům a zároveň skloní ústa směrem k chapadlu, což vyvolává otázku, jak to dokáže s mozkem, který se zdá být nestrukturovaný a radiálně symetrický.

Po pozorování nervové aktivity tým zjistil, že za skládání těla je zodpovědná podsíť neuronů, která produkuje určitý neuropeptid, molekulu produkovanou neurony. Pozorování systému také pomohlo vědcům uvědomit si, že síť neuronů je ve skutečnosti překvapivě organizovaná. „Naše experimenty odhalily, že zdánlivě rozptýlená síť neuronů, která je základem kruhového deštníku medúzy, je ve skutečnosti rozdělena na políčka aktivních neuronů, uspořádaných do klínů jako plátky pizzy,“ uvedl podle univerzity David Anderson, ředitel Institutu neurověd Tianqiao a Chrissy Chen na Caltechu. „Důležité je, že tato úroveň nervové organizace je zcela neviditelná, pokud se podíváte na anatomii medúzy, a to i pod mikroskopem,“ řekl. „Abyste ji viděli, musíte být schopni zviditelnit aktivní neurony, což je to, co můžeme udělat s naším novým systémem.“

Weissbourd dodal, že zatím nakousli jen zlomek toho, co se mohou dozvědět o chování medúz a nervovém systému obecně. „Cílem je nejen porozumět nervovému systému medúz, ale využít jej jako odrazový můstek k pochopení složitějších systémů v budoucnosti.“

Zdroj: scitechdaily.com