Jižní Korea tajně vyvíjí vlastní jadernou ponorku na obranu před severokorejským sousedem

V novém atomovém výzkumném komplexu už vzniká testovací verze jaderného reaktoru, který je schopný pohánět ledoborce i vojenské ponorky, uvedl zpravodajský web Wion News.

Vlastní modulární reaktor umožní podle jaderných expertů Jižní Koreji splnit si dlouhodobý sen o vývoji vlastní ponorky s jaderným pohonem. Je to něco, proti čemu se po desetiletí staví její nejmocnější spojenec – Spojené státy. Pro Jižní Koreu je totiž jakékoli využívání jaderných materiálů pro vojenské účely podle smlouvy s Washingtonem už téměř 50 let zakázané.

Vláda prezidenta Mun Če-ina chce zákaz zrušit a tvrdí, že stavba jaderných ponorek je zásadní pro boj s ambicemi Severní Koreje. Pocit naléhavosti vzrostl poté, když severní soused v posledních letech testoval sérii balistických raket odpalovaných z ponorek a v lednu oznámil, že pracuje na návrhu jaderné ponorky.

„Není lepší způsob, jak pronásledovat, monitorovat a odstrašovat severokorejské jaderné ponorky, než nasazením našich vlastních jaderných ponorek,“ vysvětlil Moon Keun-sik, bývalý kapitán námořnictva, který vedl dřívější pokus Jižní Koreje postavit ponorky s jaderným pohonem. „Nemůžeme se spoléhat na to, že to za nás udělají Spojené státy,“ dodal.

Jižní Korea se pokoušela vyvinout ponorku s jaderným pohonem už v roce 2003. Tehdy na ní pracovala tajná pracovní skupina expertů známá pod šíslem 362. Projekt nakonec předčasně po roce ukončila. Poté, co se zjistilo, že vědci tajně obohatili uran do podoby používané k výrobě jaderných zbraní.

Dnes experti tvrdí, že v utajení vyvíjejí jen takzvané malé modulární reaktory SMR jako bezuhlíkové zdroje energie.

Jejich výkon 70 megawattů je ale stejný jako u ponorkových reaktorů. „Stačil by k pohonu jihokorejských ponorek nové generace o nosnosti 4000 tun,“ řekl Bryan Clark, odborník na ponorky z Hudsonova institutu ve Washingtonu.

Jižní Korea počátkem 90. let postavila 21 ponorek. Všechna tato plavidla jsou ale poháněná bateriemi, které nabíjejí dieselové motory. Musí se často vynořovat, aby získaly palivo nebo vzduch pro své motory. Ponorky s jaderným pohonem mohou zůstat pod vodou celé měsíce a mohou se pohybovat mnohem rychleji.

„Pokud náš severokorejský soused sám postaví jaderné ponorky, změní to hru,“ řekl Yoon Suk-joon, výzkumník z Korejského institutu pro vojenské záležitosti. „Nejlepší způsob, jak se s nimi vypořádat, je nechat naše vlastní jaderné ponorky číhat v blízkosti severokorejské ponorkové základny. V případě potřeby i měsíce a pronásledovat je až vyplují.“

Projekt jihokorejského reaktoru přichází uprostřed rostoucích obav ze závodů ve zbrojení v indicko-pacifickém regionu, tažených velmocenským konfliktem mezi Čínou a Spojenými státy.

Zdroj: Wion News