Jednou budou v našem těle možná žít magnetičtí roboti. Jak je to možné a jak technologie funguje?
Vědci vynalezli pohyblivý sliz, který by se mohl používat v lidském trávicím systému, píše web the Guardian.
Vědci vytvořili pohyblivý magnetický sliz, který je schopen obklopovat menší předměty, samoregenerovat se a s velmi velkou deformací se protlačit úzkými prostory.
Sliz, který se ovládá pomocí magnetů, je také dobrým elektrickým vodičem a lze jej použít k propojení elektrod, tvrdí jeho tvůrci.
Profesor Li Zhang z Čínské univerzity v Hongkongu, který sliz spoluvytvořil, zdůraznil, že navzdory načasování zveřejnění látky se jedná o skutečný vědecký výzkum a nikoliv o aprílový žert.
Sliz obsahuje magnetické částice, takže s ním lze manipulovat tak, aby cestoval, otáčel se nebo tvořil tvary O a C, když se na něj přiloží vnější magnety.
„Konečným cílem je nasadit ho jako robota,“ řekl Zhang a dodal, že prozatím sliz postrádá autonomii. „Stále to považujeme za základní výzkum – snažíme se pochopit jeho materiálové vlastnosti.“
Sliz má viskoelastické vlastnosti, což znamená, že se někdy chová jako pevná látka, jindy jako kapalina. Je vyroben ze směsi polymeru zvaného polyvinylalkohol. Dále z Boraxu, který se hojně používá v čisticích prostředcích a částic neodymového magnetu.
„Je to velmi podobné, jako když doma smícháte vodu s kukuřičným škrobem,“ řekl Zhang. Smícháním těchto dvou látek vznikne oobleck, nenewtonská tekutina, jejíž viskozita se mění působením síly. „Když se jí velmi rychle dotknete, chová se jako pevná látka. Když se ho dotknete jemně a pomalu, chová se jako kapalina,“ řekl Zhang.
A robot made of magnetic slime could be deployed inside the body to perform tasks such as retrieving objects swallowed by accident.https://t.co/EYpnx56vNO pic.twitter.com/zA3hMO80xQ
— New Scientist (@newscientist) March 31, 2022
Ačkoli tým nemá v nejbližší době v plánu testovat jej v lékařském prostředí, vědci předpokládají, že by sliz mohl být užitečný v trávicím systému, například při snižování škodlivosti malé spolknuté baterie.
Zdroj: theguardian.com