Jedna miliarda liber na hypersonické zbraně. Velká Británie je chce do konce roku 2030

Britské ministerstvo obrany chce do konce roku 2030 vynaložit 1 miliardu liber, v přepočtu cca 27 miliard Kč na vývoj vlastních hypersonických zbraní. Různé typy nadzvukových střel by měly být funkční do sedmi let.

Hlavním cílem Velké Británie je, aby po sedmi letech britské hypersonické střely dosáhly úrovně technologické připravenosti TRL9, tedy prošly všemi požadovanými testy a byly připraveny k provozu, jak píše web EurasianTimes. Britové chtějí, aby bylo souběžně vyvíjeno několik různých typů hypersonických raket s různým doletem a odpalovaných s různými nosiči.

Na tomto typu zbraně samozřejmě nepracuje jen Velká Británie. Řada mocností již tento typ zbraně v aktivní službě má. V dubnu letošního roku nasadily Spojené státy první divizi odpalovacích zařízení s raketami LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon). Americká konstrukce, na níž se začalo pracovat v roce 2018, má deklarovaný dolet až 2 800 kilometrů.

Ruská federace disponuje námořními nadzvukovými střelami Kinžal a Zircon, které klasifikuje jako hypersonické zbraně. Balistické hypersonické střely testuje také Čína, která je zřejmě v závěrečné fázi zavádění těchto zbraní. Z asijských zemí práce na nich oznámilo také Japonsko, které chce vyvinout rakety s doletem 2 000 km. Takové střely se testují také ve Francii. Je také možné, že se do závodu zapojí Izrael, který však prozatím oznámil práce na protiletadlovém systému na ochranu proti hypersonickým střelám.

Britské rakety mají také mezinárodní konkurenci

Na hypersonických a protihypersonických zbraních pracuje také evropská nadnárodní zbrojní společnost MBDA. Minulý měsíc oznámila práce na projektu AQUILA, který se velmi podobá tomu, čeho by britské ministerstvo obrany chtělo dosáhnout vlastní iniciativou.

Někdo by si mohl myslet, že Spojené království by mělo jednoduše investovat do rozvoje projektu MBDA, aby využilo výhod již probíhajících prací, ale nejde jen o národní obranu. Dobrá a osvědčená hypersonická střela je koneckonců také velmi dobrým vývozním artiklem, a pokud se ukáže, že projekt britských výrobců předčí úspěchy MBDA, země na světovém trhu se zbraněmi dobře vydělá.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, Breaking Defense