Jediný ruský prototyp tanku T-80UM2 byl zničen na Ukrajině, co byl zač?

Jednorázový experimentální hlavní bojový tank ruské armády T-80UM2 byl vyřazen během nedávných bojů na Ukrajině, píše web The Drive.

Skutečnost, že se toto unikátní bojové vozidlo dokonce účastnilo bojů na Ukrajině, je poněkud překvapivá, ale nebyl by to první příklad nasazení nových nebo experimentálních ruských zbraňových systémů. Tým výzkumníků na blogu Oryx, který shromažďuje foto a video důkazy o ztrátách materiálů na obou stranách konfliktu, identifikoval trosky T-80UM2 a uvedl, že byl zničen 17. března, nebo že jeho zbytky byly odkryty k tomuto datu. Říká se, že tank byl vyřazen v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zřejmě v blízkosti města Trostyanec.

T-80UM2 byl údajně součástí větší kolony ruských vozidel, která se stala terčem útoku ukrajinských ozbrojených sil, a fotografie ukazují zničené nákladní vozy vedle T-80UM2. Jeho věž byla sražena a jeho trup shořel, i když není hned jasné, jak a čím byl zasažen. Příběh T-80UM2 je komplikovaný, spojený s projektem tanku nové generace s názvem Objekt 640, lépe známým jako Černý orel. Maketa Černého orla se objevila již v roce 1997, kdy byla propagována na exportní trh.

V roce 1998 bylo jasné, že se pracuje také na T-80UM2 jako na dalším vývoji T-80 z dob studené války. Zdá se, že mezi T-80UM2 a Black Eagle dochází k podstatnému překrývání do té míry, že některé zdroje je považují za jedno a totéž. Je-li tomu tak, pak mohl být T-80UM2 velmi dobře zamýšlen jako prototyp pro Black Eagle, který se, jak se ukázalo, nikdy nedostal do výroby. Pokud jde o T-80UM2 toto vozidlo bylo postaveno na modernizovaném podvozku T-80U, jehož hlavním novým přírůstkem byla svařovaná ocelová věž s pokročilou pancéřovou ochranou, včetně výbušného reaktivního pancéřování Kaktus (ERA), jehož panely byly použity také na přední část trupu. Další Kaktus byl namontován na dráhy, zatímco kolem přední části věže byly clony proti fragmentaci.

T-80UM2 se vyznačoval odlišným uspořádáním posádky ve srovnání s T-80U, přičemž střelec seděl napravo a velitel nalevo od věže, přičemž si vyměnil strany ve srovnání s dřívějším tankem. T-80UM2 byl poháněn motorem s plynovou turbínou, který se používal v ostatních tancích řady T-80, i když existují náznaky, že existovaly alespoň plány na nahrazení dieselovým motorem s nižší spotřebou paliva. Není jasné, zda byla tato úprava někdy dokončena.

Historie T-80UM2 je málo známá, ale je jasné, že navzdory tomu, že se Black Eagle nedostal do sériové výroby, našla ruská armáda pro prototyp své využití. Tank mohl být užitečný pro testovací účely, možná také pro testování dalších nových systémů a funkcí, ačkoli existují návrhy, že byl nakonec nasazen v rámci bojové jednotky v první linii, spíše než aby byl přidělen do experimentálního zařízení. Nyní, když se T-80UM2 dočkal svého zániku na bojišti, není velkou otázkou, proč byl zřejmě postaven frontovou jednotkou, ale proč byl vůbec nasazen na Ukrajinu.

Zdroj: thedrive.com