Jedinečné tanky Leclerc byly speciálně vytvořeny proti ruským tankům a mohou dorazit na Ukrajinu

Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli nevyloučil přesun moderních tanků Leclerc na Ukrajinu. Vysvětlíme vám, čím se tento jedinečný obrněný stroj z Francie vyznačuje.

Tanky Leclerc byly navrženy inženýry společnosti GIAT Industries (nyní známé jako Nexter Systems) v 80. letech 20. století jako nástupce již dávno vyřazených tanků AMX-30. Zadáním pro návrh bylo vytvořit konstrukci schopnou odolat palbě z tankových kanonů ráže 125 mm používaných na ruských tancích T-72 nebo T-80 a protitankových řízených střel (ppk) 9K113 Konkurs a 9K111 Fagot.

Francouzi se v souladu se svou konstrukční tradicí vydali vlastní cestou, takže tank Leclerc se výrazně liší od amerického tanku M1A2 Abrams nebo německého Leopardu 2. Zde máme co do činění s tankem vybaveným 22hlavňovým automatickým nabíječem umístěným v zadní části věže, který však nepředstavuje hrozbu pro posádku, jako je tomu u ruských konstrukcí.

To také umožnilo snížit počet členů posádky na tři a použít menší věž, jako je tomu u ruských tanků. Za zmínku stojí také to, že tanky Leclerc jsou velmi lehké, neboť i nejnovější varianty mají hmotnost pod 60 tun. Pro srovnání, nejnovější tanky Leopard 2A7 a M1A2 Abrams váží téměř 70 tun.

Zásobník munice je izolován od posádky ocelovou deskou a jeho pancíř má zeslabená místa, která v případě výbuchu přesměrují sílu munice ven. Díky automatickému režimu si Leclerc udržuje konstantní rychlost střelby i při jízdě v nejtěžším terénu. Mluvíme o 10 výstřelech za minutu, i když někteří uvádějí až 12 výstřelů/min.

Zajímavé je také to, že munice používaná v tanku Leclerc používá čárové kódy, takže obsluha automatu ví, s jakou municí má co do činění, a střelec například ví, kolik tříštivých nábojů nebo APFSDS-T zbývá v zásobníku. Kromě toho byl Leclerc prvním tankem s vysoce sofistikovaným systémem řízení bojiště, který umožňoval koordinaci na úrovni roty nebo pluku.

To zahrnovalo informace, jako je například stav paliva a munice, poslední známá pozice nepřítele na základě údajů z velitelského stanoviště, vlastní poloha nepřítele a dokonce i automatické umístění děla ve směru předpokládané polohy nepřítele.

Všechny údaje se zobrazovaly na monitorech, ke kterým měl přístup velitel. Bohužel se tak Leclerc stal nejdražším tankem na světě a kromě Francie si jej pořídily pouze Spojené arabské emiráty.

Zdroj: Militarnyj