Je starý 4,6 miliardy let. Tento meteorit přitahuje tisíce návštěvníků

Náhodně objevený úlomek meteoritu z doby před 4,6 miliardami let přitahuje davy lidí do místního muzea v anglickém městečku Winchcombe. Zaměstnanci zařízení tvrdí, že tento pozoruhodný objev, který byl učiněn v roce 2021, pomohl ztrojnásobit počet návštěvníků jejich expozic.

Úlomek vesmírné horniny náhodou objevili Rob Wilcock, jeho žena Cathryn a dcera Hannah. Objekt přistál před jejich domem v noci 28. února 2021. Meteorit, který patří do skupiny uhlíkatých chondritů, nadchl britské vědce, kteří nic podobného neviděli už asi tři desetiletí. Co víme o tomto neobvyklém objektu?

Meteorit z počátků sluneční soustavy

Materiál, z něhož se úlomek vesmírné horniny skládá, si od vzniku Sluneční soustavy zachoval nezměněné chemické složení. Podle vědců je objekt starý asi 4,6 miliardy let a mohl by nám poskytnout nové poznatky o tom, jak se formovaly planety. Vědci věděli, že úlomky meteoritu musely dopadnout do oblasti Gloucestershire v neděli 28. února, protože jejich kamery tehdy zaznamenaly průlet kamene atmosférou a obrovskou ohnivou kouli, která ho doprovázela.

Snímky z více úhlů umožnily odborníkům zúžit oblast pátrání, a když se následující den obrátili na média, doufali, že se přihlásí někdo z veřejnosti se zajímavým nálezem. Netrvalo dlouho a lidé jim začali posílat fotografie, z nichž většina neměla s meteority nic společného. Když však planetolog z Open University Richard Greenwood obdržel fotografii od manželů Wilcockových, nedokázal skrýt svou radost.

Dnes je úlomek meteoritu trvale vystaven v místním muzeu ve Winchcombe. Michael Dufton, jeden z pracovníků muzea řekl, že je to pro ně „obrovský dar“. Od doby, kdy byl materiál vystaven, se počet návštěvníků muzea výrazně zvýšil – před pandemií se pohyboval mezi 1 000 a 2 000 ročně. Někteří návštěvníci jsou podle Duftona schopni urazit více než 160 km, jen aby viděli tento pozoruhodný nález.

Zdroj: redakce, Science