Je pětkrát větší než Praha. Z Antarktidy se odlomil obrovský kus ledovce

Satelitní snímky dokonale ukazují rozsah jevu, který se dostal na titulní stránky médií. Mluvíme o ledovci, který se odlomil z Antarktidy poblíž výzkumné stanice. Jeho rozloha je srovnatelná s Londýnem nebo pětinásobkem rozlohy Prahy. Zaujímá plochu přibližně 1 500 km2, jak píše server Scitech Daily.

Zmíněný ledovec je pozorován od roku 2012, kdy vědci zaznamenali první vážné trhliny. Předpokládali, že se během několika příštích let odlomí značná část, což se nakonec také stalo. Událost z vesmíru zachytily satelity Evropské kosmické agentury (ESA). Snímky pořizuje družice programu Copernicus.

Tato událost má dva velmi důležité problémy. První je, že k odlomení ledovce došlo v blízkosti výzkumné stanice British Antarctic Survey. Je dobře, že základna byla v roce 2017 posunuta hlouběji do ledovce, jinak by se také oddělila od celku s horou. Nebýt pozorování programu Copernicus a neustálých výpočtů, nestalo by se tak.

Druhou, důležitější otázkou je, co naznačuje odtržení ledovce. Jde o proces formování nového ledovce. Tání ledovce spočívá v odlamování ledových úlomků. Samotný proces závisí na mnoha různých faktorech, jako je typ ledovce, stupeň popraskání, pevnost, hydrometeorologické podmínky a další. Je zajímavé, že tání ledovců dosahuje maxima na konci léta, ale výskyt tohoto procesu v tak významném měřítku svědčí o oteplování klimatu.

Vědci provádějí měření ledového šelfu několikrát denně. Tímto způsobem měří deformaci a pohyb police. Na základě těchto údajů určují budoucí změny, ke kterým může v ledovci dojít. Na místě pracuje 21 výzkumníků, kteří v reálném čase zjišťují, zda je ledovcový šelf bezpečný.

Zdroj: redakce, scitechdaily.com