Japonsko chce v zemi rozmístit hypersonické zbraně budoucnosti. Odstraší Severní Koreu i Čínu. Co umí?

Japonské ministerstvo obrany zvažuje nasazení hypersonických zbraní v zemi do roku 2030. – informuje deník Nikkei. Plány Tokia jsou zaměřeny na zvýšení protiútočných schopností a posílení odstrašení proti regionálním hrozbám ze strany Číny a Severní Koreje. Co je to za zbraně?

Vzhledem k pokrokům Severní Koreje a Číny v oblasti raketových schopností se Japonsko domnívá, že musí být schopno nejen zachytit přilétající rakety, ale v případě potřeby také odrazit útoky.

Určitý vliv na rozhodnutí ministerstva má také válka na Ukrajině, která změnila globální bezpečnostní situaci. Hypersonické střely mají jednu velkou výhodu a tou je jejich rychlost. Připomeňme, že se pohybují minimálně pětinásobnou rychlostí zvuku a navíc mají složitější trajektorii letu než balistické střely. Díky těmto faktorům je velmi obtížné je sestřelit.

Japonsko se zaměřuje na hypersonické zbraně

Připomeňme, že Severní Korea nedávno odpálila několik balistických raket. Na druhé straně Čína může mít hypersonické zbraně už asi dva roky. Mezitím Rusko, s nímž Tokio vede dlouhodobý spor o Kurilské ostrovy (z tohoto důvodu je Japonsko s Moskvou de facto ve válečném stavu), zavedlo tyto zbraně do výzbroje v roce 2019 a v roce 2021 je zkušebně odpálilo z ponorky.

Jedním z návrhů na posílení obranyschopnosti Japonska je zavedení raket dlouhého doletu ve třech etapách. Zaprvé, Tokio může zvážit nákup raket Tomahawk a dalších testovaných střel s plochou dráhou letu od Washingtonu, k čemuž by mohlo dojít v krátkodobém horizontu se souhlasem USA. Uvažuje se také o modernizaci vlastních raket typu 12 a zvýšení jejich doletu z dnešních necelých 200 km na více než 1 000 km. Modernizované střely by mohly být zavedeny již ve fiskálním roce 2026, jak píše server Britannica.

Třetí a poslední etapou by bylo zavedení hypersonických raket. Tyto zbraně je obtížnější zachytit než Tomahawk nebo Type 12, což znamená, že by mohly výrazně posílit odstrašující schopnost Japonska. USA zatím nevyvinuly hypersonické střely, ale hodlají je nasadit do poloviny roku 2020. Tokio sází na vývoj vlastních zbraní tohoto druhu.

Jak se dočteme v deníku Nikkei, japonské ministerstvo obrany již zahájilo výzkum technologie nadzvukových spalovacích motorů (scramjet). Jedná se o proudové motory s nadzvukovou spalovací komorou. V tomto případě se palivo spaluje ve stlačeném vzduchu, který poskytuje projektilu dodatečný pohon. Tokio očekává, že v roce 2023 začne testovat hypersonické zbraně využívající tuto technologii.

Zdroj: redakce, Wikipedia, nikkei.com, britannica.com