Japonské společnosti objevují trend zdřímnutí v práci

Zdřímnutí během pracovní doby je považováno za faktor zvyšující produktivitu.

Japonské společnosti se probudily k rostoucímu trendu zdřímnutí během pracovní doby a nabízejí nová zařízení, která zaměstnancům pomáhají během dne trochu si zdřímnout a zvýšit tak produktivitu, uvádí server Nikkei.

Jedna ze společností uvede na trh zařízení ve tvaru krabice, ve kterém si uživatelé mohou zdřímnout ve stoje, což je skutečná úspora místa v přeplněných kancelářích. Jiná firma tvrdí, že její konstrukce pomáhá snižovat svalové napětí a umožňuje pohodlnější podřimování.

Tyto a další společnosti se zaměřují na kanceláře a coworkingové prostory, které považují zdřímnutí za způsob, jak zvýšit efektivitu pracovníků.

Společnost Koyoju Plywood, která provozuje širokou škálu podniků včetně prodeje překližek, vyvinula Giraffenap, malou skříňku, v níž si uživatel může zdřímnout ve stoje. Společnost sídlící na ostrově Hokkaido uvádí, že Giraffenap podpírá hlavu, holeně a chodidla uživatele, aby si mohl lépe odpočinout.

Ve spolupráci s výzkumníky z univerzity Hokkaido a dalšími partnery společnost prokázala, že zařízení dokáže uživatele udržet v lehkém spánku po dobu nejméně 30 minut. Protože zabraňuje uživatelům upadnout do hlubokého spánku, mohou se podle společnosti Koyoju Plywood pracovníci po probuzení rychle vrátit do práce. Společnost uvádí, že zařízení bude většinou používáno k 15 až 20minutovému zdřímnutí, aby se snížila únava a stres.

Skříň je velká asi jako telefonní budka a lze ji instalovat na polovinu prostoru potřebného pro jedno lůžko. Společnost Koyoju plánuje uvést výrobek na trh v lednu 2024 za cenu přibližně 3 miliony jenů, tedy zhruba 460 tisíc korun. Zaměřuje se mimo jiné na kanceláře, zdravotnická zařízení a letiště.

Zdroj: asia.nikkei, g-nap