Japonské kamery mají odhalit zločince ještě předtím, než spáchají trestný čin. Umělá inteligence monitoruje podezřelé vzorce chování

Speciálně upravené kamery umožňují odhalit zločince ještě předtím, než spáchají trestný čin, jak píše web Daily Mail.

Roli hraje umělá inteligence, jejímž úkolem je analyzovat chování různých lidí, a hledat tak vzorce, které mohou naznačovat úmysl spáchat trestný čin.

Kamery jsou vybaveny algoritmy umělé inteligence, které mají pomoci chránit veřejné osoby v zemi třešní. Nová technologie je přímým důsledkem pokusu o atentát na japonského ministra Šinzóa Abeho z 8. července 2022. Politik zemřel na následky postřelení atentátníkem. Další japonský premiér Fumio Kišida měl větší štěstí. Pokus o atentát na něj zmařily tajné služby.

Technologie, která využívá strojové učení, je založena na detekci neobvyklých pohybů osob ve veřejné sféře. Stačí, aby se někdo rychle rozhlédl, a systém ho vystopuje a označí jako potenciálně nebezpečnou osobu. Kamery se zaměří na jednotlivé „slídily“, protože v přeplněných japonských městech jde o nejčastější vzorec páchání trestné činnosti.

Přestože kamery budou sledovat potenciálně nebezpečné osoby, nebudou vybaveny systémem rozpoznávání obličejů. Takové je alespoň oficiální stanovisko japonské policie. Zavedení identifikace občanů na základě městského kamerového systému by pravděpodobně nebylo obtížné, pokud by to bylo nutné.

Očekává se, že nová technologie bude v terénu testována do března 2024. Policie bude testovat přesnost systému, a až bude na vysoké úrovni, budou úřady zvažovat zavedení kamer na celostátní úrovni.

Zdroj: redakce, dailymail.co.uk