Jaký vliv má pobyt ve vesmíru na mozek astronautů? Výzkum přinesl nečekané výsledky!
Náš mozek se s věkem a růstem na Zemi mění. Co se však děje s lidským mozkem po dlouhodobém pobytu ve vesmíru? Vědci prokázali, jak se mozek přizpůsobuje letu do vesmíru, dochází k posunům tekutin i ke změnám tvaru. Tyto změny mohou trvat i několik měsíců po návratu na Zemi, píše server Space.
V rámci této studie zkoumal mezinárodní výzkumný tým mozky 12 mužských kosmonautů krátce před a po jejich letu na ISS. Všichni kosmonauti v této studii se zúčastnili dlouhých letů, které trvaly v průměru 172 dní, tedy něco málo přes pět a půl měsíce. Podivné změny mozku, které tým pozoroval, byly pro ně velmi nečekané.
Zpočátku se zaměřili na neuroplasticitu, aby zjistili, jak se mozek na kosmický let adaptuje. K tomu použili techniku zobrazování mozku zvanou fiber tractography, což je technika 3D rekonstrukce, která využívá data z difuzních snímků MRI (magnetické rezonance) neboli dMRI ke studiu struktury a konektivity v mozku.
Po letu do vesmíru se tyto struktury jeví jako změněné, a to hlavně kvůli deformacím, které jsou způsobeny posunem tekutiny, k němuž dochází ve vesmíru. Zajímavé je, že tým také zjistil nárůst šedé a bílé hmoty. V mozku bílá hmota usnadňuje komunikaci mezi šedou hmotou v mozku a mezi šedou hmotou a zbytkem těla.
Kromě tohoto posunu tekutin tým zaznamenal změny tvaru mozku, konkrétně v corpus callosum, což je velký svazek nervových vláken spojující obě mozkové hemisféry. V oblasti kolem corpus callosum dochází k posunu nervové tkáně, čímž se mění jeho tvar.
Vědci také zjistili změny v nervových spojeních mezi několika motorickými oblastmi mozku. Ve stavu beztíže musí astronaut drasticky přizpůsobit své pohybové vzorce. Studie ukázala, že jejich mozek je takříkajíc přepne.
Tyto změny však nebyly zaznamenány pouze bezprostředně po návratu kosmonautů na Zemi. Při skenování mozku, které bylo subjektům provedeno sedm měsíců po přistání, tým zjistil, že tyto změny jsou stále přítomné. Výsledky vědci hodlají využít k vytvoření lepší ochrany lidí cestujících do vesmíru.
Zdroj: space.com