Jako z Terminátora. Robot se dokáže roztavit, proklouznout škvírou a zase zformovat
Zní to jako z filmu s Terminátorem. Mezinárodnímu týmu inženýrů se podařilo vytvořit malého robota, který se dokáže roztavit, proklouznout škvírami v kleci a znovu se složit jako dřív. Tato informace byla zveřejněna na serveru Cell.
Jedná se o pokrok v robotice a vědě o materiálech, který by mohl jednoho dne vyvinout miniaturní robotickou jednotku schopnou se pohybovat v lidském těle a podávat léky ve správný čas a na správném místě. Prováděl by přesné operace a dokonce likvidovat nádory.
Příběh tohoto miniaturního „Terminátora“ začíná takto. Jeho tvůrci se neinspirovali ničím víc a ničím méně než mořskými okurkami a jejich neuvěřitelnou schopností změkčovat a zpevňovat své tělo v závislosti na podmínkách prostředí. Odtud vytvořili nový druh hmoty, do níž zakomponují mimo jiné magnetické částice galia a která je díky mechanismu regulace teploty schopna měnit svůj tvar, procházet prostorem a během několika sekund se vrátit do původní podoby.
Jak vysvětlil tým vědců, kteří tento projekt vedli, v něčem, co se zdá být téměř alchymistickým cvičením, umožnil tento nový materiál sestavit několik malých robotů (o velikosti jen několika milimetrů) schopných měnit skupenství mezi pevným a kapalným stavem v závislosti na teplotě a magnetickém poli. Tato zařízení jsou překvapivá především tím, že na rozdíl od jiných prototypů ve své kapalné fázi dosahují skutečně tekuté podoby ve srovnání s jinými materiály, které si udržují spíše viskózní konzistenci.
Šplhací a únikoví roboti
Jakmile byl nový materiál vytvořen a roboti sestaveni, rozhodli se vědci tyto malé zázraky technologie vyzkoušet. S pomocí magnetického pole se jim podařilo docílit toho, že roboti budou skákat přes či šplhat po stěnách a dokonce se rozdělí na poloviny, aby koordinovaně přemisťovali předměty na opačné strany a poté se opět spojili do jednoho těla.
Jedním z nejpůsobivějších testů však vědci sestavili robota ve tvaru člověka (přesněji řečeno z kostek LEGO), zavřeli ho do klece a nechali techniku, ať kouzlí. Díky kombinaci elektromagnetického pole a teplotních změn se robotovi podařilo roztavit, uniknout škvírami v kleci a znovu se sestavit v zahraničí.
K čemu přesně jsou ale tito únikoví roboti dobří?
Prozatím k demonstraci svého potenciálu. Jak vysvětlil tým inženýrů, který je vytvořil, v budoucnu by se tento typ nástrojů mohl používat k provádění přesných zákroků nebo minimálně invazivních operací. I v jiných studiích byla prokázána účinnost těchto nanorobotů například při operacích nádorů.
Odborníci také předpokládají, že v budoucnu bude možné tyto roboty využít k pronikání do obtížně přístupných elektronických obvodů a k provádění oprav, jako je například inteligentní svařování. „Zatím máme pouze koncepty a je třeba provést ještě další studie, abychom pochopili, jak by se tito roboti mohli využít pro nejrůznější aplikace,“ vysvětluje Carmel Majid, inženýr na univerzitě Carnegie Mellon a jeden z tvůrců tohoto robota.
Zdroj: redakce, Cell.com