Jaká je skutečná barva slunce? Žlutá to není

Žlutý odstín, který najdete jako fakt v průměrné školní učebnici, není ve skutečnosti reálná barva slunce, napsali na webu livescience.com.

Slunce vyzařuje světlo v celé škále vlnových délek (neboli barev). Ve skutečnosti tak činí ve všech částech elektromagnetického spektra kromě gama záření. Z vrcholu spektra Slunce lze odvodit jeho povrchovou teplotu, která činí přibližně 5 780 kelvinů (zhruba 5 500 °C). Stejným postupem lze určit povrchovou teplotu hvězd.

Vrchol vlnové délky ve spektru také obecně určuje zdánlivou barvu objektu. Tak se například chladnější hvězdy jeví jako červené a teplejší hvězdy jako modré, přičemž mezi nimi se nacházejí oranžové, žluté a bílé hvězdy. V případě Slunce má spektrum ve skutečnosti vrchol na vlnové délce, kterou bychom normálně označili jako zelenou.

V celém úzkém rozsahu viditelného spektra je však množství světla vyzařovaného na jednotlivých vlnových délkách téměř stejné. Ještě důležitější však je, že lidské oko nevnímá světlo na základě zprůměrování různých barev spektra dohromady. Takže velmi malý přebytek zeleného světla se lidskému oku nezdá zelený, vypadá jako bílý. Slunce by muselo vyzařovat pouze zelené světlo, aby ho naše oči vnímaly jako zelené.

To znamená, že skutečná barva Slunce je bílá. Proč tedy obecně vypadá žlutě? Je to proto, že zemská atmosféra rozptyluje modré světlo účinněji než červené. Tento mírný nedostatek modrého světla znamená, že oko vnímá barvu Slunce jako žlutou.

Čím více atmosférou světlo Slunce prochází, tím více je modré světlo rozptýleno. Proto je při východu a západu Slunce v jeho barevném spektru mnohem větší podíl červeného světla, což často přináší velkolepé efekty.

Zdroj: livescience.com