Jak voněla Kleopatra? Vědci znovu vytvořili její parfém

Pokrok ve vědě je tak velký, že dnes můžeme cítit vůni lidí před tisíci lety. Právě to se podařilo vědcům, kteří se podílejí na projektu souvisejícím se slavnou Kleopatrou, píše server Futurist Scents.

Kleopatra VII. se nepochybně zapsala do dějin nejen svými ryze politickými úspěchy, ale také slavnými vztahy. Kleopatřin život měl samozřejmě i další aspekty, ale nelze ignorovat postavu, do které se zamilovali Julius Caesar a Markus Antonius.

A přestože o kráse slavné královny se vedly spory, její inteligence, chytrost a… parfém musely jistě vykonat své! Tím spíše, že starověký Egypt byl proslulý svými vůněmi. Už za Kleopatřina života měli Egypťané s výrobou parfémů nejméně 3000 let zkušeností a nepochybně v tomto oboru vynikali. Brzy po panovníkově smrti byla vydána kniha s recepty, které údajně souvisely s Kleopatrou. Nyní se však vědcům podařilo obnovit tehdejší recepty podobnými metodami jako před dvěma tisíci lety.

Historie a chemie aneb jak vytvořit starobylý parfém

Členové týmu, který se o tento mimořádný úspěch zasloužil, popsali své nálezy v časopise Near Eastern Archaeology. Celý projekt řídili Dora Goldsmithová ze Svobodné univerzity v Berlíně a Sean Coughlin z Humboldtovy univerzity v Berlíně. Právě pod jejich vedením se jim podařilo spojit historické záznamy se znalostmi chemie a vyrobit parfém, který by odpovídal tomu, který používala sama Kleopatra.

Vědci vědí, že základem parfémů a vonných olejů byl v té době rostlinný olej nebo živočišný tuk. Vonné látky se získávaly z kouře hořících vonných pryskyřic, kůry a bylin nebo macerací pryskyřic, květin, bylin, koření a dřeva. Problém byl v tom, že význam hieroglyfů, jimiž byly recepty zvěčněny, se během následujících stovek a tisíců let poněkud rozmazal. Řecké a římské záznamy se překládají snadněji, ale zdají se být méně spolehlivé, protože jejich autoři nebyli výrobci parfémů.

Jednou z největších neznámých zůstalo něco, co se označuje jako olej z parfémových ořechů. Potenciální průlom v otázce egyptského parfému nastal po objevu údajné továrny na výrobu parfémů ve starověkém městě Thmuis v Dolním Egyptě. Ukázalo se, že keramických nádobek na parfémy nalezených na místě je tolik, že je těžké uvěřit, že byly určeny spíše pro osobní potřebu než pro hromadnou výrobu.

Dlouholetá egyptská tradice ve výrobě vůní

Díky možnostem rentgenové fluorescence byli výzkumníci schopni identifikovat jednotlivé složky použité při výrobě parfému i samotných nádob. Při pokusu o obnovení vůní z doby před dvěma tisíci lety výzkumný tým testoval řadu možností. Zaměřili se zejména na směs, kterou popisují jako příjemně vonící, s kořeněným základem čerstvě namleté myrhy a skořice, doprovázeným sladkostí.

Jako by to nestačilo, dvouletá trvanlivost vůně se shoduje se zprávami o přetrvávání egyptského parfému při přepravě. A přestože si pravděpodobně nikdy nebudeme jisti, zda Kleopatra takový parfém skutečně používala, je to nepochybně pozoruhodná kuriozita.

Zdroj: futuristscents.com