Jak to vypadá, když umělá inteligence „ukradne představení“ hercům

Britská unie umělců zahájila kampaň „Stop AI Stealing The Show“, jejímž cílem je regulovat používání umělé inteligence v zábavním průmyslu, píše server ANSA.

Odborový svaz Equity, který sdružuje více než 47 000 herců, zpěváků, modelů, performerů, režisérů, choreografů, designérů, divadelních manažerů a dalších tvůrčích pracovníků ve Velké Británii, vyzval umělou inteligenci, aby „přestala krást scénu“ hereckým profesionálům.

Nejde o vtip ani o kapitolu dalšího dystopického sci-fi románu: jak uvádí BBC, Equity vyjadřuje obavy z toho, že umělá inteligence může automaticky používat vzorky hercova hlasu nebo obličeje k vytváření různých druhů obsahu, včetně takzvaných „deep fakes“.

Podle sdružení tak technologie založené na umělé inteligenci postupně nahrazují aktéry v mnoha kontextech, čímž fakticky podkopávají profesi.

Zdá se, že problémem není samotná technologie, ale jako obvykle její využití: mnoho herců již spolupracuje se společnostmi na vytváření systémů, které mohou generovat umělé hlasy nebo digitální „avatary“, které se používají například ve videohrách pro zvýšení věrohodnosti nehráčských postav, při realizaci audioknih prostřednictvím automatického čtení nebo dokonce pro vytváření digitálních avatarů fotorealistické kvality, kteří jsou již schopni „hrát“ bez zásahu člověka. Problém nastává, pokud jsou jejich snímky a hlasy používány bez souhlasu, nebo ještě hůře, bez nároku na odměnu.

„Využití umělé inteligence v audio a zábavním průmyslu v posledních letech rychle roste, od automatizovaných audioknih po hlasové asistenty, od falešných videí po nástroje pro převod textu na řeč,“ uvádí se na stránce kampaně „Stop AI stealing the show“ na internetových stránkách unie, která však také upozorňuje, že „britské právo duševního vlastnictví nedokázalo držet krok, což vede k vykořisťování umělců”.

Zdroj: ANSA.it