Jak to bylo s prvními revolvery? Jejich kouzlu propadají střelci dodnes

Revolvery byly prvním úspěšným pokusem o překonání jedno z hlavních omezení tehdejších zbraní, kterým byla nutnost po každém výstřelu znovu nabíjet. Obvykle to znamenalo časově náročný a pracný proces sypání prachu do ústí hlavně a vložení střely. Mohlo to trvat minutu i více a střelec byl po celou dobu vystavený protiúderu, uvádí se na serveru Durysguns.

Konstrukce před revolverem

Jeden z prvních pokusů o překonání problému s nabíjením učinili Číňané kolem roku 1500. Tyčová zbraň měla tři samostatné hlavně připevněné k centrální tyči. Všechny tři hlavně byly před začátkem boje předem nabity a z každé se střílelo po jedné přiložením plamene nebo doutnajícího knotu k dotykovému otvoru. Na svou dobu to byla zničující výhoda. Přesnost zbraně ale byla téměř nulová.

První skutečný revolver, ve smyslu zbraně s otočným válcem, vytvořil James Puckle, který si jej nechal patentovat v roce 1718. Byla to vlastně velmi raná verze kulometu, velmi podobná konstrukci, kterou si téměř o 150 let později v roce 1862 nechal patentovat Richard Gatling. Nabíjel se výměnou válců a dosahoval rychlosti střelby 63 nábojů za méně než osm minut. Na svou dobu to byl fenomenální úspěch.

Anglický vynálezce Elisha Collier vyvinul v roce 1818 flintovou zbraň s otočným válcem, která však byla omezena použitím černého prachu a neúčinným mechanismem. Přesto posloužila jako inspirace muži, kterému historie připisuje zásluhu na vytvoření revolveru, jak tento pojem chápeme dnes.

Samuel Colt mění dějiny palných zbraní

I mezi takovými slavnými americkými podnikateli, jako byli J. P. Morgan, Andrew Carnegie nebo Bill Gates, vyniká zakladatel společnosti Colt Firearms Company, Samuel Colt. Zčásti vizionář, zčásti vynálezce a zčásti mistrný obchodník způsobil revoluci ve světě zbraní, když si v roce 1836 nechal patentovat svou „revolverovou pistoli“.

Jeho vynález se dočkal širokého přijetí o více než deset let později, když si v roce 1847 kapitán Samuel Walker z texaských rangerů objednal 1 000 kusů. Díky příběhům o jejich úspěchu v mexicko-americké válce se staly nesmírně populárními mezi osadníky na západě, kteří zjistili, že schopnost vystřelit šest ran bez opětovného nabíjení jim poskytuje výhodu nad nepřátelskými indiány.

Colt byl v mnoha ohledech úžasný člověk, ale stejně jako u mnoha velkých osobností historie byly jeho slabiny stejně výrazné jako jeho silné stránky. Byl to notorický pijan a utrácel obrovské částky za svůj šatník a další osobní majetek. Během občanské války, kdy otevřeně prodával zbraně oběma stranám, se stal terčem ostré kritiky. Skolila jej nakonec dna a to v poměrně mladém věku 48 let.

Měl také další kritickou slabost. Byl velmi ješitný. Jakékoli snahy o zlepšení svých návrhů považoval za osobní urážky a běžně propouštěl zaměstnance, kteří je navrhli. Tato vlastnost ho přišla draho, když ignoroval jednoho ze svých zbrojířů, kolegu jménem Rollin White. White přišel s nápadem používat samonabíjecí kovové náboje, které by odstranily nutnost pečlivého sypání prachu do nábojnic a nasazování uzávěrů do otvorů ve válci. Tuto myšlenku předložil Coltovi v roce 1852, ale ten ji odmítl.

White si nápad nechal patentovat a poté jej předal dvojici podnikatelů, kteří rovněž podnikali v oboru střelných zbraní, Horace Smithovi a Danielu B. Wessonovi. Ti s ním okamžitě uzavřeli smlouvu o využití jeho konstrukční inovace a jejich společnost Smith & Wesson firearms company se tak stala první na světě, která vyráběla zbraně využívající moderní náboje.

Colt měl nakonec také zájem vyrábět tyto náboje. Federální patentový zákon mu to však na následujících 20 let zakázal. To jeho společnost stálo miliony dolarů zisku a připravilo půdu pro to, aby se Smith & Wesson stal hlavní americkou společností vyrábějící střelné zbraně.

Nástup dvojčinných revolverů

Američané jako Colt a White byli průkopníky mnoha pokroků v historii revolverů. Jednu z nejdůležitějších inovací však vyvinul Angličan Robert Adams, který si v roce 1851 nechal patentovat první dvojčinný revolver. U dvojčinných (double action) revolverů je možné střílet promáčknutím spouště bez ručního napínání kohoutu. Stiskem spouště se napíná kohout a zároveň se otáčí válec. Když kohout dosáhne své zadní polohy, tak se uvolní a odpálí náboj. 

Trvalo několik desetiletí, než se dvojčinné zbraně prosadily. Důvodem byla skutečnost, že před občanskou válkou se většina zbraní vyráběla převážně ručně, takže kvalita pružin a dalších důležitých součástí byla často nevyrovnaná. Většina lidí dávala přednost pomalejší zbrani, která byla spolehlivější než zbraň, která sice chrlila náboje rychleji, ale mohla se kdykoli zlomit.

Zdokonalení montážních linek však nakonec toto omezení překonalo a v roce 1877 Colt vyráběl dvojčinné revolvery, které na počátku 20. století téměř nahradily své jednočinné předchůdce. Jednočinné revolvery se však vyrábějí dodnes. Nosí je outdooroví střelci, kovbojové a další, pro které je důležitější jejich přesnost a časem prověřená konstrukce než relativně pomalá rychlost střelby. To jen dokazuje, že nové zbraně nemusí být vždy lepší zbraně.

Zdroj: durysguns.com