Reklama a spolupráce:   Reklamní články   SEO články   Zpětné odkazy   Bannerová reklama  

Techsvět.cz
Nejinformovanější technologický portál v Česku
  • Nejnovější
  • Technologie
  • Věda a vesmír
  • Army
  • Počítače
  • Mobily
  • Krypto
  • Ekologie
  • Apple
  • Gadgety
Alex Glebov
13. 12. 2022

Jak Rusové využívají gejzíry k vytápění a výrobě elektřiny?

Přidat na Seznam.cz

Kamčatka, Rusko, vytápění

Odlehlé osady na ruském Dálném východě mají pro Rusko neobvyklé elektrárny. Nejde o klasické tepelné ani jaderné elektrárny, ale o geotermální elektrárny. Jak fungují?

Sovětský experiment

Na poloostrově Kamčatka (Kamčatský kraj) a na Kurilských ostrovech (Sachalinská oblast), které leží daleko od pevninského Ruska, je vysoká koncentrace aktivních sopek, gejzírů a termálních vod. Tyto zdroje se v minulosti využívaly k vytápění domů, ale teprve ve 20. století se ukázalo, že je možné přeměnit páru na elektřinu pro průmyslové potřeby.

Místo pro stavbu první geotermální elektrárny bylo vybráno v nejjižnější části poloostrova v osadě Pauzhetka poblíž horkých pramenů Ozernovskije. V roce 1966 byla uvedena do provozu pilotní elektrárna, která dodnes slouží celé osadě Ozernovského městského typu (asi 2 000 obyvatel) a místním závodům rybářského průmyslu. Její jmenovitý výkon dnes činí 12 MW. Kromě elektřiny a tepla dodává elektrárna osadě teplou vodu pro pěstování zeleniny ve sklenících (to je pro zahradnictví velkým přínosem vzhledem k tomu, že ani v létě zde teploty nevystupují nad cca 10 °C/50 °C).

Foto: RusHydro

Bezodpadová výroba

V roce 1967 uvedl Sovětský svaz poblíž osad Paratunka a Termalnyj 70 km od hlavního města Kamčatky Petropavlovsk-Kamčatskij do provozu první binární geotermální elektrárnu na světě. Jedná se o elektrárnu s uzavřeným cyklem, v níž se geotermální voda používá k odpařování kapalin s nízkým bodem varu (konkrétně se v této elektrárně obvykle používá freon, který vře při 51,9 °C/125,42 °F). Takto získaná pára pohání turbíny, což znamená, že pro geotermální elektrárny lze využít i horké prameny, které nemají příliš vysokou teplotu.

Právě v těchto typech elektráren je podle dnešních vědců budoucnost, vzhledem k tomu, že velmi horké prameny se na planetě vyskytují poměrně zřídka, zatímco s vodou o mírné teplotě se setkáme všude.

A co dnes?

V současné době jsou v Rusku v provozu čtyři geotermální elektrárny, z toho tři na Kamčatce a jedna na Kurilských ostrovech. Kromě Paužecké elektrárny byly koncem 90. let 20. století uvedeny do provozu nové elektrárny Verchně-Mutnovská a Mutnovská na jihu poloostrova, na úpatí Mutnovské sopky v Jelizovském okrese (přes 50 000 obyvatel), které nahradily elektrárnu Paratunská.

snow covered mountain under cloudy sky during daytime
Foto: Mariya Tereshkova/Unsplash

Pracují v součinnosti s místními teplárnami a vodními elektrárnami a dodávají elektřinu do jednotné kamčatské sítě. Při výstavbě těchto geotermálních elektráren byly zohledněny seismické podmínky, vydrží zemětřesení o síle až 9 stupňů.

Termální vody jsou obnovitelným a prakticky nevyčerpatelným zdrojem, přičemž samotné elektrárny nevyžadují vysokou spotřebu vody a neznečišťují ovzduší. Současně však mají i významnou nevýhodu: Jejich účinnost přeměny energie není vysoká a pohybuje se kolem 10 procent (ve srovnání s přibližně 40 procenty u standardní teplárny a více než 90 procenty u vodní elektrárny). A přestože se na celkové výrobě elektřiny v Rusku podílejí méně než jedním procentem, na Kamčatce se staly nenahraditelnými, protože jiné zdroje energie jsou tam obtížně dostupné a dražší. Výroba elektřiny v geotermálních elektrárnách je zde 2-3krát levnější než v místních teplárnách, protože ty pracují na palivo dovážené zvenčí.

Zdroj: Russia Beyond, redakce

Diskuze Vstoupit do diskuze


Zdroj

Matení nepřítele. Ruská „technika“ vyrobená z kartonu předstírá systém Buk

climate change, global warming, globe

Solární geoinženýrství: Vědci chtějí odrážet sluneční paprsky, aby zachránili planetu před globálním oteplováním

Zdroj

Sovětský systém ZSU-23-4 Šilka je postrachem ruských letadel

Zdroj

Bojový obrněnec z Ukrajiny s motorem Mercedes. Miny jsou na něj krátké

Zdroj

Ukrajinští mechanici vytvořili jeden tank ze tří ruských tanků

a table with fruits on it

Okna mohou mít brzy stejné izolační vlastnosti jako stěny. Průhledná aerogelová fólie zabrání úniku tepla

Zdroj

Architekt vytvořil obytné moduly pro bezdomovce pomocí umělé inteligence

zdroj

Kompaktní tepelné čerpadlo se vejde pod dřez. Ohřívá vodu, topí i chladí

USAF

Američané odtajnili instruktážní video pro přežití letců po fiktivním jaderném bombardování Sovětského svazu

  • Alex Glebov: Unsplash
Foto:

Čtěte také

  • ZdrojMatení nepřítele. Ruská „technika“ vyrobená z kartonu předstírá systém Buk
  • climate change, global warming, globeSolární geoinženýrství: Vědci chtějí odrážet sluneční paprsky, aby zachránili planetu před globálním oteplováním
  • ZdrojSovětský systém ZSU-23-4 Šilka je postrachem ruských letadel
  • ZdrojBojový obrněnec z Ukrajiny s motorem Mercedes. Miny jsou na něj krátké
  • ZdrojUkrajinští mechanici vytvořili jeden tank ze tří ruských tanků


Techsvět.cz
  • Reklamní články
  • Pracovní nabídky
  • Kontakty
© Techsvět.cz 2023