Jak ruský voják udělal chybu. Udělal si selfie a odhalil vojenská tajemství. Jakou techniku prozradil?

Od začátku války ukrajinská armáda apeluje na nesdílení informací a fotografií vojenské techniky na internetu. Jak vážné následky může mít nevinné selfie s vojenským vozidlem za zády, poznal před časem jeden ruský voják, píše server Inform Napalm.

Válka na Ukrajině přivedla na naše silnice spoustu vojenské techniky a různá polská i spojenecká letadla a vrtulníky létají nad našimi hlavami častěji než dříve. Opakované výzvy armády ke zdrženlivosti při zveřejňování informací o našich setkáních s vojenskou technikou jsou více než jen rozmar armády.

Zdánlivě nevinné fotografie zprostředkovávají nejen informace o tom, co je na nich vidět, ale prostřednictvím metadat i mnoho dalších podrobností, například čas a místo pořízení fotografie. Před několika lety pořídil neznalý ruský voják sérii fotografií. Nepočítal s vážnými důsledky pořízení obyčejného selfie.

Dmitrij Kartashov odhaluje podrobnosti

Fotografie pořídil v roce 2015 Rus Dmitrij Kartašov ze 175. velitelské brigády Jižního vojenského okruhu. Dmitrij se obával o soukromí, a proto měl na hlavě kuklu. Nedbal však na to, aby z fotografie odstranil metadata přidaná chytrým telefonem, a navíc fotografii zveřejnil na sociální síti na veřejně přístupném profilu. Dmitrij také přehlédl, že v dálce za jeho zády jsou vidět antény systému radioelektronického boje SPR-2M Rtuť-BM.

Systém SPR-2M Rtuť-BM

Rtuť-BM je systém vyvinutý ještě v sovětských dobách. Jeho úkolem je rušit rádiovou komunikaci, aby mohl chránit oblast o rozloze 50 hektarů před ostřelováním raketami aktivovanými rádiem. Systém tak vytváří nad chráněným prostorem jakousi neviditelnou kopuli, na jejíž hranici vybuchují přilétající střely. Můžete tak chránit seskupení vlastních jednotek nebo oblast, jako je průmyslový objekt nebo část letiště.

Důkazy o ruské invazi

V důsledku přešlapu Dmitrije Kartašova, který zveřejnil web InformNapalm, se ruský voják stal živým důkazem toho, že Rusové lžou. Popřel tak propagandu Kremlu, který tehdy tvrdil, že boje v Donbasu vedou místní proruští separatisté, a nikoli pravidelná armáda, jejíž jednotky se na ukrajinském území nacházejí nelegálně.

Dmitrij Kardašov, stejně jako další ruští vojáci, jejichž selfie před lety odhalily přítomnost ruské armády v Donbasu, jsou příkladem toho, jak důležité mohou být zdánlivě nevinné fotografie. V tomto kontextu stojí za to brát výzvy polské armády vážně: fotografie, která je pro nás pouhým snímkem zajímavého vybavení, se může ukázat jako důl znalostí pro analytiky nebo zahraniční rozvědky.

Zdroj: informnapalm.org, Wikipedia