Jak hraní videoher ovlivňuje mozek? Hráči jsou rychlejší a přesnější

Nová studie z Georgijské státní univerzity (USA) nedávno odhalila, že častí hráči videoher vykazují lepší senzomotorické rozhodovací schopnosti a lepší aktivitu v klíčových oblastech mozku než ti, co videohry nehrají.

Podle webu ScienceTimes vědci při svém výzkumu použili magnetickou rezonanci neboli FMRI. Výsledky zkoumání dokazují, že videohry by mohly být užitečným nástrojem pro trénink rozhodovacích schopností.

Výzkumný projekt státu Georgia, o němž informoval časopis NeuroImage, zahrnoval 47 účastníků vysokoškolského věku, z nichž 26 byli pravidelní hráči videoher a 19 nehráči.

Účastníci studie sledovali rychle se pohybující body. Byli požádání, aby stisknutím tlačítka pravé nebo levé ruky určili směr, kterým se body pohybují a nestiskli žádné tlačítko, pokud nedocházelo k žádnému směrovému pohybu. Výsledkem výzkumu bylo zjištění, že hráči videoher reagovali rychleji a přesněji.

Analýza skenů mozku ukázala, že rozdíly souvisely se zvýšenou aktivitou v některých částech mozku.

Autoři studie uvedli, že hraní videoher zlepšuje několik dílčích procesů vnímání a rozhodování. Kromě toho tato zjištění ukazují, jak hraní videoher mění mozek. Zlepšuje se jeho výkon a zvyšuje aktivita.

Studie také nezaznamenala rozdíl mezi přesností a rychlostí odpovědi. Hráči videoher byli lepší v obou případech.

Nakonec autoři uvedli, že hraní videoher je vhodné pro kognitivní trénink týkající se rozhodování.

Zdroj: sciencetimes.com, sciencedirect.com