Jaderná válka mezi USA a Ruskem by snížila teplotu o 9°C. V jaderné zimě by nám mořské řasy pomohly přežít, tvrdí vědci

Jaderný konflikt dnes již není tak vzdáleným scénářem, jako tomu bylo ještě před několika lety. Vědci proto provádějí různé stimulace, které ukazují naši realitu po výbuchu jaderné bomby. Do jedné z nich zařadili teorii jaderné zimy, hypotézu, která předpokládá ochlazení klimatu způsobené rozsáhlou jadernou válkou. Zjistili také, co by nám mohlo pomoci tento potenciální a zároveň pro lidstvo velmi nebezpečný okamžik přežít.

Jak vysvětlují webové stránky IFL Science, potenciální rozsáhlá jaderná válka by mohla být pro lidstvo jen začátkem problémů. V jejím důsledku se do atmosféry uvolní obrovské množství sazí, které zabrání slunečním paprskům, aby se dostaly na zemský povrch. To bude mít s největší pravděpodobností za následek ochlazení klimatu. Kromě toho radiace uvolněná po výbuchu atomové bomby zamoří Zemi a učiní ji nevhodnou pro pěstování plodin. V takovém případě bude lidstvo čelit tzv. jaderné zimě.

Mořské řasy jako východisko z jaderné zimy
V nejhorším případě jaderná válka mezi Spojenými státy a Ruskem (které společně vlastní téměř 90 % světových jaderných zbraní) mohla do zemské atmosféry vyvrhnout 165 milionů tun sazí. To by mělo za následek snížení povrchové teploty planety o 9 stupňů Celsia, což by vedlo k poklesu celosvětové produkce kalorií až o 90 %. Vědci však objevili způsob, který by mohl pomoci přežít období hladomoru a neúrody. Je jím pěstování mořských řas.

Odborníci vysvětlují, že mořské řasy jsou poměrně odolné a rostou v různých podmínkách prostředí. Jak zjistili, lze je pěstovat v tropických oceánech i po jaderné válce. Během 9-14 měsíců po výbuchu jaderné bomby lze zvýšit produkci mořských řas tak, aby pokryly 45 % světové potřeby potravin (včetně potravin pro lidi, krmiv pro zvířata a biopaliv) a nasytily přibližně 1,2 miliardy lidí.

V plném rozsahu by farmy s mořskými řasami nahradily 15 % potravin, které lidé v současnosti konzumují, a zároveň by poskytovaly 50 % současné produkce biopaliv a 10 % krmiv pro zvířata. IFL Science zdůrazňuje, že mořské řasy jsou vysoce výživnou potravinou. Obsahují základní sacharidy, bílkoviny a tuky. Jsou také bohaté na živiny, jako je hořčík, zinek, vitamin B12, jód a polynenasycené mastné kyseliny. Je však třeba poznamenat, že dieta založená pouze na mořských řasách by měla být dočasným řešením.

Zdroj: IFL Science