Izraelský systém Iron dome slouží k odchytu a destrukci raket a dělostřeleckých granátů s krátkým doletem. Teď chrání Izrael
Tento článek se zaměřuje na roli systému protivzdušné obrany Iron Dome. Izrael čelí jednomu z nejintenzivnějších a nejkoordinovanějších útoků v posledních letech. V útočné operaci bylo na Izrael za 20 minut odpáleno více než 5 000 raket.
Co je Iron Dome?
Iron Dome je sofistikovaný systém protivzdušné obrany, který dokáže odhalit a zničit rakety, minomety, dělostřelecké granáty a bezpilotní letouny. Skládá se ze tří hlavních částí – radaru, systému velení a řízení a odpalovacího zařízení. Systém byl poprvé nasazen v roce 2011 a od té doby má údajně úspěšnost 90 % při zachycení raket, píše web Interesting Engineering.
Za jeho vývojem stojí renomované firmy Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries. Systém je zaměřen na odchyt a destrukci raket a dělostřeleckých granátů s krátkým doletem, které byly vypáleny z vzdáleností mezi 4 a 70 km a mohly by zasáhnout izraelské obydlené oblasti. Finanční podpora ze strany Spojených států zdůrazňuje jeho strategický význam: od roku 2011 do roku 2021 bylo do systému investováno celkem 1,6 miliardy dolarů, což je přibližně 34,4 miliardy korun. K tomu v roce 2022 americký Kongres schválil další finanční injekci ve výši 1 miliardy dolarů, což odpovídá zhruba 21,5 miliardám korun.
Unikátní architektura systému se skládá ze tří klíčových komponent: detekčního a sledovacího radaru vyráběného firmou Elta, bojového a kontrolního centra od společnosti mPrest Systems a odpalovacích jednotek střel Tamir od Rafael. Na rozdíl od tradičních protivzdušných systémů, kde jsou všechny komponenty umístěny na jednom místě, je Iron Dome koncipován tak, aby byl rozmístěn rozptýleně. Každá odpalovací jednotka, obsahující 20 interceptorů, je ovládána na dálku a každá baterie je schopna chránit plochu o rozloze přibližně 150 km². Systém je navíc vysoce adaptabilní, dokáže fungovat ve dne i v noci a za nepříznivých povětrnostních podmínek, a je schopen reagovat na více hrozeb současně.
Technologický zázrak nebo falešný pocit bezpečí?
Iron Dome je často chválen jako technologický zázrak. Nicméně, jeho omezení byla odhalena v posledním útoku, což vedlo k otázkám o jeho efektivitě a nákladové náročnosti. Kritici tvrdí, že systém může vytvářet falešný pocit bezpečí a umožňuje izraelskou vojenskou agresi.
I když je systém Iron Dome považován za jeden z nejpokročilejších obranných systémů na světě, není neomylný. Ukázal se jako zranitelný proti novým taktikám. V dlouhodobém horizontu je jasné, že žádný technologický systém nemůže nabídnout úplnou ochranu.
Zdroj: Interesting Engineering