Izraelci úspěšně vypěstovali myší embrya v umělých dělohách. V jedenáctém dni si vytvářejí vlastní krev, mají tlukoucí srdce a plně vyvinutý mozek

Izraelští vědci pod vedením profesora Jacoba Hanna úspěšně odebrali 250 embryí z březích myší a umístili je do zařízení, které má simulovat děložní stěnu a poskytnout embryím vhodné podmínky pro růst. Hanna se svým týmem zveřejnil svůj objev v odborném časopise Nature, který je známý tím, že publikuje nejlepší výzkumy z různých vědních oborů, píše server Tech Magazine.

„Tímto způsobem jsme vypěstovali stovky myší metodou, jejíž vývoj trval sedm let. A já jsem stále uchvácen, kdykoli to vidím,“ řekl Hanna, který pracuje na Weizmannově institutu vědy, veřejné výzkumné univerzitě v izraelském Rehovotu. „Mohlo by se to týkat i jiných savců, včetně lidí, i když uznáváme, že existují etické problémy spojené s pěstováním lidí mimo tělo.“

Předchozí experimenty tohoto druhu se týkaly plodů s již vyvinutými orgány. Například když Dětská nemocnice ve Filadelfii v USA v roce 2017 pěstovala v umělých dělohách více než čtyři týdny jehňata. Izraelský tým začal s pětidenními embryi, která se skládala z pouhých 250 buněk, a umístil je do speciální tekutiny, která jim poskytovala výživu.

„V jedenáctém dni si vytvářejí vlastní krev, mají tlukoucí srdce a plně vyvinutý mozek. Každý, kdo by se na ně podíval, by řekl: ‚Tohle je jednoznačně myší plod se všemi charakteristickými znaky myši‘. Z klubka buněk se stal vyspělý plod,“ vysvětlil Hanna.

Ačkoli tento experiment jistě vyvolává znepokojivé scény z filmu Matrix, kde stroje pěstují lidi v obrovském množství, aby z jejich těl získávaly elektřinu, vědci jsou ještě daleko od toho, aby tento výzkum použili k vytvoření života mimo lidské tělo. Je dokonce možné, že etické otázky, které takový výzkum provázejí, povedou k jeho zákazu, nebo přinejmenším k přísné regulaci.

Zdroj: Tech Magazine