Izraelci chtějí brzy spustit revoluční laserový obranný systém. Nepřátelská raketa bude zneškodněna za dolar

Laserové zbraně jsou lákavou vidinou všech světových armád. Na vývoji takových systémů se tedy logicky usilovně pracuje. Izraelský premiér Naftali Bennett čerstvě prozradil, že izraelská armáda do jednoho roku nasadí systém protivzdušné obrany právě na bázi laseru, uvádí se na serveru frontierindia.com.

Jedním ze základních motivů k urychlení vývoje laserových zbraní jsou finance. „Nasazení současného izraelského protiraketového systému Iron Dome stojí desítky tisíc dolarů, zatímco jedna raketa vypálená Hamasem jen stovky dolarů. Tato rovnice nedává smysl. Teroristé vypouští další a další rakety a my vyhazujeme do vzduchu mnoho milionů… a miliard,“ řekl Naftali Bennett. „Pokud dokážeme zachytit nepřátelskou raketu elektrickým impulsem, který stojí pár dolarů, oslabíme ohnivý kruh na našich hranicích,“ doplnil.

Systém nazvaný pracovně Iron Beam (Železný paprsek), který již několik let vyvíjí izraelská společnost Rafael, je založen na univerzálním bojovém laserovém modulu. V první fázi má doplňovat stávající systémy protivzdušné obrany a srážet menší cíle. Jeho dominantní výhodou jsou nízké náklady na provoz. Každé odpálení laseru má údajně stát asi jeden dolar (cca 22 Kč), což je ve srovnání s jinými protiraketovými systémy naprosto neuvěřitelná částka.

Zásadní podmínkou provozu je dostatek elektrické energie. Jeho práce je plně automatizovaná a je řízena umělou inteligencí. Laserový zářič je údajně dostatečně výkonný, aby zničil bezpilotní letadla, improvizované neřízené rakety i taktické balistické střely. Hračkou je pro něj zneškodnění protitankových střel.

Inovativní bojový laserový modul je tedy vysoce univerzální a lze jej instalovat téměř na všechny typy vojenské techniky. Může být použit na jakémkoli vozidle či přívěsu a také na bojových tancích, vozidlech pěchoty či obrněných transportérech. Izrael v loňském roce také testoval sestřelování dronů laserovým systémem namontovaným na malém dopravním letadle. Úspěšnost byla 100 procent.

Další technické podrobnosti o novém bojovém modulu zatím nebyly zveřejněny. Na základě ukázkových videí však lze předpokládat, že systém pracuje v poloautonomním režimu pod kontrolou vzdálené obsluhy. „Zařízení bude nakonec schopno sestřelovat drony na vzdálenost několika desítek kilometrů a možná i více,“ nechal se slyšet brigádní generál Yaniv Rotem z izraelského ministerstva obrany.

Zdroj: frontierindia.com