Izrael. Umělá inteligence říká, kde a kdy shodit bomby

Umělou inteligenci použila izraelská armáda při označování cílů během útoků na zařízení Hamásu během nedávného konfliktu v Gaze.

Algoritmus zaslal doporučení vojenské rozvědce a velení izraelského letectva. Umělá inteligence však byla použita nejen k zaměření cílů, ale také k varování vojáků před hrozícím útokem.

Důstojník izraelských obranných sil řekl deníku The Jerusalem Post, že umělá inteligence se poprvé stala klíčovým prvkem a silou v boji proti nepříteli. Z bezpečnostních důvodů se rozhodl neprozradit své jméno. Dodal, že zavedení nových technologií během konfliktu s Hamásem umožnilo izraelské armádě vstoupit na zcela novou úroveň a dosáhnout ještě většího potenciálu.

Důstojník zdůraznil, že během 11 dní přestřelek v pásmu Gazy armáda používala řešení běžně dostupná na civilním trhu, která byla přizpůsobena vojenským potřebám. Tímto způsobem vznikla inovativní platforma umělé inteligence, která dostala název Gospel. Jejím účelem bylo centralizovat údaje o teroristických skupinách v pásmu Gazy.

„Poprvé bylo vytvořeno centrum, které má za úkol identifikovat a zaměřit se na probíhající konflikt, a umožnit tak ozbrojeným silám pokračovat v boji tak dlouho, jak bude třeba,“ vysvětlil důstojník izraelské armády.

Podle něj využití umělé inteligence pomohlo zkrátit trvání nedávného konfliktu a izraelská armáda byla mnohem efektivnější při rychlém shromažďování a zpracovávání informací. Díky AI bylo možné provést stovky útoků na cíle Hamásu a PIJ, a zničit tak mnoho jejich operačních základen.

Kromě inovativního systému Gospel Izraelci použili také algoritmus systému Alchemist, který byl navržen tak, aby varoval vojáky na bojišti před potenciálním útokem nepřítele. Podle deníku Jerusalem Post toto řešení používal každý velitel jednotky působící v poli.