Italové navrhli neobvyklé řešení pro vlak maglev, který se má pohybovat rychlostí až 600 km/h

Jedním z problémů, které omezují výstavbu železnic budoucnosti, jsou vysoké náklady na infrastrukturu. Italský startup IronLev se rozhodl tento problém vyřešit. Návrh Italů představuje neobvyklý maglev – vlak, který se vznáší ve vzduchu a může jezdit po běžných kolejích, píše web Designboom.

Magnetická železnice (maglev) se pohybuje bez dotyku kolejí. Umožňuje to magnetický polštář, který celý vlak zvedá. Díky eliminaci odporu způsobeného kontaktem kol vlaku s kolejnicemi se maglev může pohybovat velmi rychle.

Toto řešení se v praxi používá již od 70. let 20. století a některé magnetické vlaky dosáhly rekordní rychlosti až 500-600 km/h.

Navzdory těmto výhodám brzdí rozšíření magnetických vlaků vysoké náklady na vybudování infrastruktury. Magnetická levitace vyžaduje výstavbu speciálních dep i železničních tratí.

Možná, že tato omezení brzy přestanou vadit. To vše díky italskému startupu IronLev, který navrhuje vybudovat magnetickou železnici s využitím běžných, již existujících kolejí. Investiční náklady edukované na stavbu příslušných vlakových souprav mají být v tomto případě desetkrát nižší než u tradičního maglevu. Jak je to možné?

Levitující vlak

Tajemství řešení IronLev spočívá v použití obyčejných magnetů neboli tzv. permanentních magnetů. Díky nim se plošina s nákladem zvedá nad běžné koleje a třecí odpor se omezuje na vodítka, která vše udržují na místě.

Podle původců to umožní přemístit desetitunový náklad silou srovnatelnou s tou, která je potřebná ke zvednutí batohu.

Testy tohoto řešení již probíhají, přičemž experimentální samohybná levitující plošina přepravuje náklad na trase dlouhé 2 km rychlostí 70 km/h. Společnost IronLev bohužel prozatím nezveřejňuje žádné další údaje, kromě ujištění, že na trase nebyly provedeny žádné úpravy ani přidána další železniční infrastruktura.

Poptávka po magnetech

Ačkoli nápad slibuje slibné výsledky, je třeba připomenout, že k jeho realizaci jsou zapotřebí permanentní magnety. S případnou masovou výrobou levitujících vlaků to znamená exponenciální nárůst poptávky po silných magnetech, vyráběných mimo jiné pomocí kovů vzácných zemin, jako je neodym.

Faktorem, který může ovlivnit další rozvoj tohoto projektu, proto nemusí být technická omezení, ale otázka přístupu ke zdrojům, jejichž těžbu a zpracování v současné době z velké části kontroluje Čína.

Zdroj: redakce, designboom.com