Islandská sopka překonala rekord. Její magma se chrlilo na povrch rychleji, než bylo na světě dříve zaznamenáno

Nově objevená sopka v oblasti kolem města Grindavik se nejen probudila k životu, ale také vytvořila nový světový rekord pro nejrychlejší proudění magmatu, které kdy bylo zaznamenáno.

Záběry z místa nabízejí ohromující pohled na vysoké lávové fontány, obklopené ztuhlou lávou, která se na zemi rozlévá v fraktálních vzorech. Ale ještě zajímavější jsou údaje získané z hloubky země, které odhalily překvapivou rychlost, s jakou se magma pohybovalo.

Vědci odhadují, že rychlost proudění magmatu dosáhla 7 400 kubických metrů za sekundu. To je srovnatelné s třemi olympijskými bazény každou sekundu, píše web IFLScience.

Seismická aktivita v okolí Grindaviku, který byl v listopadu evakuován kvůli rostoucímu počtu a intenzitě zemětřesení, naznačovala, že se pod povrchem tvoří obrovská magmatická hráz. Tato hráz, odhadovaná na délku 15 kilometrů, nejen že ohrožovala město, ale i populární turistickou destinaci Modrou lagunu.

První erupce v prosinci vzbudila obavy, že nový sopečný systém bude větší než všechny předchozí kombinovaně, a lednová erupce tyto obavy potvrdila. Výška lávových fontán dosahovala až 80 metrů a byly pozorovány i tzv. tefrové vodopády, což jsou proudy zpěněného materiálu vznikajícího při rychlém ochlazení lávy.

Islandský meteorologický úřad informoval, že aktuální aktivita erupce je srovnatelná s tím, co bylo pozorováno v prosinci, ale způsob, jakým magma interaguje s podzemní vodou, naznačuje možnou explozivní aktivitu. Tento příběh nejenže zdůrazňuje dynamickou a nepředvídatelnou povahu naší planety, ale také připomíná, že síly, které formují naši zemi, jsou stále plné překvapení.

Zdroj: IFLScience