Írán upravil pro Rusko své drony. Na Ukrajině udělají ještě větší spoušť

S íránskou podporou je Rusko schopno organizovat levné a nevybíravé útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Bezpilotní letouny Shahed-131 jsou jednoduché a levné a jejich použití zapojuje ukrajinskou protivzdušnou obranu, což vede k vyčerpání jejích zdrojů. Analýza dronů použitých při nedávných útocích ukazuje, že jejich konstrukce byla upravena tak, aby způsobila co největší škody, jak píše server Eurasian Times.

Rusko při útocích na ukrajinskou infrastrukturu hojně využívá vybavení dodané Íránem. Kromě drahých řízených střel, namířených proti klíčovým a nejsilněji chráněným cílům, používá také íránské bezpilotní letouny Shahed-136 a menší Shahed-131.

Ty se posílají ve vlnách, a to i po desítkách. Přestože proti nim Ukrajina bojuje mimo jiné protiletadlovými dělostřeleckými komplety Gepard, počet létajících cílů je někdy příliš velký na to, aby je všechny zlikvidovala. Na bezpilotních letounech použitých při nedávných útocích byly navíc objeveny úpravy, které zvyšují rozsah škod, jež způsobují.

Shahed-131, který nevybuchl

Tato informace vycházela z analýzy hlavice dronu, která spadla na zem, aniž by explodovala v oblasti Oděsy. Společnost Conflict Armament Research, která spolupracuje s ukrajinskou armádou, tehdy zjistila, že hlavice dronu byla obalena dalšími, volně přiléhajícími vrstvami kovu.

V případě výbuchu se roztrhnou a pomocí desítek malých úlomků se destrukce ještě znásobí. Ničivý účinek je také zesílen připevněním dalších výbušných náloží na dron. Podle odborníků, kteří nález zkoumali, takové úpravy, ačkoli jsou levné a velmi jednoduché, výrazně zvyšují schopnost hlavice ničit infrastrukturní cíle.

Důsledky útoků dronů

Tyto útoky, přestože jim ukrajinská protivzdušná obrana čelí, dosahují svého účelu. Podle ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vedly ruské nálety v říjnu 2022 ke snížení dodávek energie o přibližně 40 procent, jak píše server GCR.

Rusko použilo nejméně 600 íránských dronů při útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Přestože se jejich předválečné zásoby vyčerpávají, podle odborníků umožní spuštění továrny v Rusku, která bude vyrábět zařízení podle íránské technologie, tento nedostatek rychle doplnit.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, globalconstructionreview.com