Inženýři vyvinuli nový čip pro trénink umělé inteligence. Zvyšuje radikálně rychlost počítačů, nevyužívá elektřinu

Inženýři Pensylvánské univerzity vyvinuli nový čip, který k provádění složitých matematických operací nezbytných pro trénink umělé inteligence využívá světelné vlny, nikoli elektřinu. Čip má potenciál radikálně zvýšit rychlost zpracování počítačů a zároveň snížit jejich spotřebu energie.

Konstrukce křemíko-fotonického (SiPh) čipu je první, která spojuje průkopnický výzkum laureáta medaile Benjamina Franklina a profesora H. Nedwilla Ramseyho Nadera Engheta v oblasti manipulace s materiály v nanoměřítku za účelem provádění matematických výpočtů pomocí světla, tedy nejrychlejšího možného komunikačního prostředku, a to s platformou SiPh, která využívá křemík, levný a hojně rozšířený prvek používaný k masové výrobě počítačových čipů.

Interakce světelných vln s hmotou představuje jednu z možných cest k vývoji počítačů, které překonají omezení dnešních čipů, jež jsou v podstatě založeny na stejných principech jako čipy z prvních dnů počítačové revoluce v 60. letech 20. století.

Tato konstrukce je podle webu Phys již připravena pro komerční použití a mohla by být potenciálně upravena pro použití v grafických procesorech (GPU), po nichž poptávka prudce vzrostla s rozšířeným zájmem o vývoj nových systémů umělé inteligence.

Kromě vyšší rychlosti a nižší spotřeby energie má čip také výhody v oblasti ochrany soukromí, protože mnoho výpočtů může probíhat současně, nebude třeba ukládat citlivé informace do pracovní paměti počítače, takže budoucí počítač poháněný touto technologií bude prakticky nenabouratelný.

zdroj: Phys