Inženýři sestrojili systém dronů s AI, který může pomoci při pátrání po turistech ztracených v divočině
Trojice inženýrů z Glasgowské univerzity navrhla a sestrojila systém dronů s umělou inteligencí, který může pomoci při pátrání po turistech ztracených v divočině.
Jan-Hendrik Ewers, David Anderson a Douglas Thomson zveřejnili článek popisující jejich úsilí.
Pěší turistika se v posledních několika desetiletích stala oblíbenou aktivitou – drsná krajina nabízí širokou škálu výhledů a odlehlé lokality umožňují turistům návrat k přírodě. Taková turistika však může být nebezpečná – turisté se mohou ztratit nebo zranit. Mnozí z nich se každoročně ocitají v nouzi a potřebují pomoc. Z tohoto důvodu záchranné týmy používají tradiční i moderní techniky k nalezení těch, kteří se ztratili nebo se z nějakého důvodu stali invalidními.
V posledních letech začali pátrači využívat drony – jejich vyšší pozorovací stanoviště umožňuje pokrýt větší území rychleji než pěší pátrání. Pomáhá také zpozorovat věci, které pátrači ze země nevidí, například rozšlapané křoví.
Tým z Glasgowské univerzity se v rámci tohoto nového projektu zajímal o to, zda by přidání umělé inteligence k technologii dronů mohlo zlepšit pátrání po ztracených turistech.

Aby to zjistili, vytvořili model umělé inteligence s využitím souborů dat zobrazujících cesty, po kterých se vydali ztracení lidé a které pak pátrací skupiny po celém světě našly. Přidali také relevantní údaje, jako je věk, důvod pěší túry, zda byli sami, šli pěšky, nebo jeli na koni či jiném druhu dopravního prostředku.
Zaznamenávali zeměpisné údaje o cestě, kterou se ztracené osoby vydaly, i o místě, kde byly nalezeny, jako jsou řeky, potoky, cesty nebo volné prostranství. Poté přidali údaje specifické pro geografii Skotska.
Model spustili milionkrát, přičemž každý z nich představoval simulované pátrání, dokud nezúžil nejpravděpodobnější cesty, kterými by se ztracený turista vydal. Dron pak dostal pokyn, aby tyto cesty prohledal jako první.
Při testování jejich systému v porovnání s tradičními přístupy používanými k vyhledávání skutečných turistů, nový přístup nacházel ztracené turisty častěji – v 19 % případů oproti 8-12 % případů. Výzkumníci naznačují, že další údaje by měly jejich systém zpřesnit a nakonec vyústit v nástroj, který by mohl být používán k záchraně životů.
Zdroj: Tech Xplore