Improvizované drony na Ukrajině. Jejich použití inspirovalo americkou armádu
Američané pozorně sledují průběh války na Ukrajině a berou si z ní ponaučení. Jedním z těch významnějších je použití malých bezpilotních letounů jako bombardérů pro jejich jednotky, jak píše server Defense Express. Vysvětlujeme, jak a čemu byly přizpůsobeny.
Na Ukrajině se komerční drony používají v nebývalém měřítku i na té nejnižší úrovni, tedy na úrovni družstva. Nepoužívají se tam jen k průzkumu, ale dokonce jako „létající sanitky“ nebo k provádění útoků granáty či kazetovými bombami.
K útokům se používají komerční drony DJI Mavic nebo větší konstrukce či závodní FPV drony používané jako improvizovaná cirkulující munice, někdy také nazývané „kamikadze“.
Tento způsob jejich využití se ukázal jako zajímavý zejména pro Američany, neboť podle portálu dvids provedli první americký shoz granátů z dronů ve dnech 22.-24. února 2023. Experiment provedlo Velitelství pro rozvoj bojových schopností americké armády (DEVCOM) a podíleli se na něm také příslušníci 5. výzbrojního střediska 73. jezdeckého pluku, 3. brigádního bojového týmu 82. výsadkové divize, 2. praporu 327. pěšího pluku 101. výsadkové divize spolu s 18. výsadkovým sborem.

Ženisté z DEVCOM podobně upravili dron RQ-28A s pomocí 3D tiskárny tak, aby mohl nést a shazovat několik granátů. Výsledek práce dokázal úspěšně plnit zadané úkoly, což v případě americké tradice pravděpodobně vyústí v několik modernizačních programů pro US Army v budoucnu.
Drony tohoto typu umožňují ničit širokou škálu cílů, od jednotlivých vojáků až dokonce po obrněná vozidla, jako jsou bojová vozidla pěchoty, a to s minimálním rizikem pro životy vojáků. Díky masové výrobě tohoto typu dronů lze dosáhnout velmi nízkých jednotkových nákladů, zatímco obrana proti nim je mnohem obtížnější a dražší, jak ukazují například systémy SMASH 3000.
Zdroj: redakce, defence-ua.com