IBM představilo Osprey – nejvýkonnější kvantový počítač na světě
Společnost IBM představila nejvýkonnější kvantový procesor na světě, který pojmenovala Osprey. Může se pochlubit obrovskou kapacitou 433 kvantových bitů (qubitů). Nový čip je hlavním prvkem řady pokroků v oblasti kvantových počítačů, které společnost oznámila v souvislosti s přípravou na obrovský skok v příštím roce, jak píše server New Atlas.
Tradiční počítače nám sice dobře slouží už desítky let, ale ve srovnání s mladými nováčky, kvantovými počítači, stále více blednou. Zatímco ty první ukládají a zpracovávají data v binárních bitech, jako nuly a jedničky, ty druhé používají qubity, které mohou být nulové, jedničkové nebo obojí najednou. To exponenciálně zvyšuje výpočetní výkon každého přidaného qubitu, což jim umožňuje potenciálně provádět výpočty, které jsou pro konvenční počítače nemožné.
S výkonem 433 qubitů je Osprey společnosti IBM s velkým náskokem nejpokročilejším kvantovým procesorem na světě. Obsahuje dvakrát více qubitů než předchozí rekordman Borealis společnosti Xanadu, který byl testován s 216 qubity a více než třikrát více než loni oznámený Eagle společnosti IBM, který obsahoval 127 qubitů.
Osprey má podobnou architekturu v Nyní byl přidán integrovaný filtrační systém, který pomáhá snížit šum a zlepšit stabilitu zařízení.
Společnost IBM tvrdí, že schopnosti tohoto stroje v oblasti počítání čísel dalece překonávají jakýkoli tradiční počítač, a tvrdí, že k reprezentaci stavu na procesoru Osprey by běžný počítač potřeboval více bitů, než je atomů ve známém vesmíru.
Společnost IBM oznámila také několik dalších vylepšení svých kvantových systémů. Na straně softwaru byla vylepšena oprava chyb a uživatelé dostali možnost snadněji volit mezi zvýšenou rychlostí nebo přesností. Celkový hardware řídicího systému byl vylepšen tak, aby mohl řídit 400 qubitů na stojan, a to za nižší cenu než předchozí verze.
Jakkoli jsou letošní aktualizace působivé, IBM vyhlíží příští rok jako skutečně zlomový. Podle plánu společnosti se bude kvantový procesor Condor příštího roku pyšnit ohromujícím počtem 1 121 qubitů. V plánu je také modulární procesor Heron, který dokáže poskládat několik 133qubitových jednotek dohromady a vytvořit tak výkonnější kvantové procesory.
A konečně, IBM Quantum System Two bude uveden na trh koncem roku 2023. Tento modulární systém bude tvořit kostru kvantových superpočítačů společnosti a bude v něm umístěno několik procesorů s komunikačními linkami mezi nimi. Všechny tyto systémy jsou odrazovým můstkem na cestě k plánům IBM vybudovat do roku 2025 kvantový systém s více než 4 000 qubity.
Zdroj: redakce, newatlas.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]