Hubbleův teleskop zaznamenal fenomenální srážku ve vesmíru

Jedná se o první úspěšně provedený test v historii lidstva. Sonda NASA se srazila s asteroidem Dimorphos, aby ověřila funkčnost planetární obrany Země, jak píše server NASA.

Časosběrné video, které právě zveřejnila NASA, ukazuje, jak by se mohl chovat asteroid po nárazu sondy DART řítící se rychlostí téměř 21 000 km/h s hmotností asi 550 kg. Pro vědce je to nesmírně důležitý zdroj informací o tom, jak se potenciálně nebezpečný objekt chová po nárazu, a zároveň důkaz, že dnešní věda umožňuje bránit Zemi před katastrofou přicházející z vesmíru.

Přelomový okamžik pro celé lidstvo

Jeden ze zaměstnanců NASA, Bill Nelson, ve svém prohlášení, které citoval web CNN, uvedl: „Mise DART dokazuje, že NASA myslí svou roli ochránce planety vážně. Jedná se o přelomový okamžik pro ochranu planety a celé lidstvo.“ V důsledku srážky sondy s planetkou Dimorphos se dráha sousedního asteroidu Didymos prodloužila o 33 minut.

Ještě v září, před zahájením mise, trval celý oběh 11 hodin a 55 minut, zatímco po srážce 11 hodin a 23 minut. NASA hovoří o velkém úspěchu, protože původním cílem bylo zkrátit čas o pouhých 10 minut. Moment nárazu DART ve skutečnosti předpokládaný výsledek více než ztrojnásobil.

Asteroid zasažený DARTem nepředstavuje pro Zemi hrozbu

NASA si jako cíl vybrala planetku Dimorphos vzhledem k tomu, že se jedná o bod, který neohrožuje Zemi ani v případě neúspěchu mise. V praxi by obíhající asteroid, k němuž byla sonda v listopadu 2022 vypuštěna, v žádném případě nebyl na kolizním kurzu se Zemí. Podstatná je také jejich vzdálenost, která se odhaduje na přibližně 11 milionů km od naší planety.

Krátce před dopadem na Dimorphos pořizovala NASA snímky povrchu asteroidu. Ty mají být v budoucnu využity k dalšímu výzkumu souvisejícímu nejen s hlavním cílem projektu DART, kterým je pokus o snížení rychlosti objektu ve vesmíru, ale také mimo jiné ke zjištění struktury a složení vesmírné horniny.

Záběry poskytnuté NASA ukazují, jak sonda naráží do asteroidu a uvolňuje z něj obrovský oblak kamení a prachu. Hubbleův dalekohled na něm zachytil tři klíčové okamžiky: vznik ejekčního kužele, vytvoření spirálového víru hornin podél dráhy planetky a výskyt chvostu za planetkou. Podle vědců se velká část úlomků Dimorphosu pohybovala rychlostí, která jim umožnila „odtrhnout se“ od gravitace planetky, což vedlo k vytvoření kužele viditelného na záběrech.

Kolem Země neustále prolétá mnoho asteroidů

Mise DART prokázala, že lidstvo je schopno se bránit objektům ve vesmíru, které se blíží k Zemi. To je užitečný poznatek vzhledem k tomu, že kolem naší planety neustále prolétá řada různých asteroidů (dokonce i o velikosti fotbalového stadionu).

Obvykle se to však děje ve vzdálenosti několika milionů kilometrů od zeměkoule a vědci znají přesnou dráhu letu „hrozby“ s dostatečným předstihem. Například: začátkem března proletí asteroid 2007 ED125 (o průměru více než 200 metrů) necelých 4,5 milionu kilometrů od Země. Naproti tomu o něco menší 2023 DX o průměru 23 metrů se objeví ve dvojnásobné vzdálenosti, tedy asi 2 miliony kilometrů.

Zdroj: redakce, nasa.gov