Houfnice SH-16 se nabíjí a střílí bez lidské pomoci. Čína sází na autonomní dělostřelectvo

Čína představila svou novou samohybnou houfnici SH-16. Oproti mnoha jiným modelům těchto zbraní, které se staví po celém světě, se čínská SH-16 liší tím, že má plně automatizovanou věž, takže k palbě není zapotřebí člověka. Celý systém obsluhují pouze dva lidé, píše server Defense News.

Většina samohybných kanónových houfnic se nabíjí ručně, silami vojáků, kteří tvoří jejich posádku. Z tohoto důvodu jsou posádky zbraní tohoto typu poměrně početné.

Pokusem o obejití tohoto problému je zavedení automatického nabíječe, kterým lze posádku snížit. Jak ukázala praxe z Ukrajiny, toto řešení je někdy nespolehlivé a silně závislé na kvalitě a druhu použité munice.

Přesto se ve světě vyvíjejí dělostřelecké systémy, které jsou podobně jako švédská houfnice FH77BW Archer plně automatické. Posádka, redukovaná na dvě osoby, je potřebná hlavně k přesunu vybavení a k dálkové palbě z bezpilotní věže. Podobné řešení bylo zavedeno v předsunuté německé houfnici RCH 155 AGM.

Čínská houfnice SH-16. Čína sází na autonomní dělostřelectvo

Dalším příkladem tohoto trendu je čínská houfnice SH-16. Jejím klíčovým prvkem je bezpilotní, plně automatizovaná věž. Je umístěna na pásovém podvozku, na němž sedí dvoučlenná posádka.

Celý systém váží pouhých 32 tun, z čehož 14 tun připadá na věž, v níž je umístěn kanon ráže 15 mm s hlavní ráže 52 mm. Rychlost střelby, dostřel a další parametry nového zařízení nebyly v tuto chvíli zveřejněny.

Stojí za zmínku, že pásový systém SH-16 využívá stejnou bezosádkovou věž, jaká se nachází v kolové kanónové houfnici PCL-181. To nás vede k domněnce, že čínské úřady chtějí budoucí dělostřeleckou techniku co nejvíce unifikovat, což usnadní její údržbu a zjednoduší logistiku.

Zdroj: redakce, defensenews.com